19 Kasım 2009 00:00

İklim değişikliği eşitsizlikleri artıracak

BİRLEŞMİŞ Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), iklim değişikliğinin, kadın erkek eşitsizliğini artırarak kadınları erkeklere oranla daha fazla etkileyeceğini bildirdi.

Paylaş

BİRLEŞMİŞ Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), iklim değişikliğinin, kadın erkek eşitsizliğini artırarak kadınları erkeklere oranla daha fazla etkileyeceğini bildirdi.
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), “Değişen Dünyayla Yüzleşme: Kadınlar, Nüfus ve İklim” raporunu yayınladı. Rapora göre tehlikesini giderek artıran ve tüm dünyayı etkisi altına alan iklim değişikliği, sadece yaşamları tehlikeye atmakla ve geçim kaynaklarını yok etmekle kalmayacak, zenginler ve yoksullar arasındaki uçurumu daha da kötüleştirecek, kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizlikleri de artıracak. İklim değişikliğinin, kadınları, erkeklerden daha farklı etkileyeceği bildirilen raporda, “Kadınlar iklim değişikliğine karşı en savunmasız gruplar arasındadır. Bunun bir nedeni, birçok ülkede tarımsal işgücünün büyük çoğunluğunu oluşturmaları, diğer nedeni ise gelir getirici fırsatlara daha az erişime sahip olma eğilimleridir. Kuraklık ve düzensiz yağışlar kadınları evleri için gıda, su ve enerjiyi güvenceye almak için daha fazla çalışmaya zorlamaktadır. Kız çocukları, annelerine bu görevlerde yardımcı olmak adına okulu bırakmaktadırlar” denildi.
EŞİTSİZLİK DİRENCİ ZAYIFLATIYOR
Toplumsal cinsiyet, çiftçilik ve iklim değişikliği arasındaki yakın ilintinin daha fazla analiz edilmesi gerektiği belirtilen raporda, şunlar kaydedildi: “Kadınlara karşı marjinalleştirme ve ayrımcılık ve de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kalkınmayı, sağlığı, hakkaniyeti ve genel insan refahını engelleyici etkilerine gereken dikkatin verilmemesi, bir bütün olarak ülkelerin iklim değişikliğine karşı dirençlerini zayıflatmaktadır. Söz konusu direncin ortaya çıkması ve serpilmesi, en muhtemel toplum yapısı tüm insanların okula gittiği, sağlık hizmetlerine erişebildiği, kanun önünde eşit korunma hakkına sahip olduğu ve kendi yaşamlarını ve yaşadıkları toplumun ve ulusun kaderlerini yönlendirme süreçlerine tam katılımlarının gerçekleştiği bir toplumdur.” (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Kurban pazarında ‘büyüklük’ yarışı

SONRAKİ HABER

Muğla Fethiye'de orman yangını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa