20 Kasım 2009 00:00

KESK’li tutukluların davalarına başlandı

28 Mayıs 2009’da hukuksuzca gözaltına alınan KESK’li üye ve yöneticilerin davasına dün İzmir Bayraklı Adliyesi’nde başlandı.

Paylaş

28 Mayıs 2009’da hukuksuzca gözaltına alınan KESK’li üye ve yöneticilerin davasına dün İzmir Bayraklı Adliyesi’nde başlandı. Kars, Eskişehir, Adana, Manisa gibi birçok ilden KESK üyesi kamu emekçisi mahkemeyi izlemek üzere adliyeye geldi. Sendika Genel Başkanları ve yöneticileri duruşma öncesinde, “KESK’li Tutsaklar Onurumuzdur” yazılı pankartın arkasında toplanarak adliye önüne geldiler.
KESK’li arkadaşlarına sahip çıkan, destek vermek isteyen kamu emekçilerinin yanı sıra ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, DTP Milletvekili Akın Birdal, EMEP İl Başkanı Cabbar Demirci ve bir çok siyasi parti, kitle örgütü, dernek yöneticisi adliyeye geldi. Ayrıca TTB Merkez Konsey Üyesi Zeki Gül ve DİSK Ege Bölge Şube Başkanı Azad Fazla da KESK’lileri kurumları adına yalnız bırakmadı. Yüzlerce KESK’linin adliye önündeki açıklamasına ve daha sonra davayı dinlemeye yurt dışından gelen delegasyon da destek verdi. Arasında ETUC, ITUC, IG Metal, Yunanistan, İsveç ve Kıbrıs’tan sendika temsilcileri, Dünya Kadın Yürüyüşü ile Dünya Sendikalar Konfederasyonu’nun da bulunduğu 31 örgütü temsilen 84 kişilik bir grup davayı izleyenler arasındaydı.
MÜCADELE VURGUSU
İki gün boyunca devam edecek davanın girişinde KESK Genel Başkanı bir basın açıklaması yaptı. Evren sözlerine delegasyona, Türkiye’nin dört bir yanından KESK’e bağlı sendikaların üye ve yöneticilerine diğer siyasi parti ve kitle örgütü yöneticilerine teşekkür ederek başladı. 174 gündür tutulu olan 22 KESK’linin hakkındaki iddiaların suç unsuru ya da delili taşımadığını belirten Evren; “28 Mayıs’ta başlatılan bu operasyon örgütlüğümüze, konfederasyonumuza yapılmıştır. Bu nedenle bizler demokrasi mücadelesinde arkadaşlarımızı tutuklasanız da asla vazgeçmeyeceğimizi, onurlu yürüyüşümüzden taviz vermeyeceğimizi ancak, adalet aradığımızı, hukuk aradığımızı bir kez daha deklare etmek istiyorum” diye konuştu. Asılsız iddialar ile 6 aydır tutuklu bulunan arkadaşlarının ilk duruşmada serbest bırakılmasını talep ettiklerini söyleyen Evren, bırakılmadıkları takdirde bu adaletsizliğin peşini KESK olarak bırakmayacaklarını ifade etti.
İTİRAZLARA RET
Evren’in açıklamasının ardından 150 izleyicinin 50’den fazla avukatın katıldığı duruşma mahkemece iddianamenin kabulü ile başladı. 9 tutuksuz 22 tutuklu KESK’linin yargılandığı davaya sadece tutuksuz yargılanan Ahmet Demiroğlu gelmedi. “PKK terör örgütü üyesi olmak suçu ile” terörle mücadele kapsamında yargılanması istenen KESK’lilerin bu yöndeki iddianamesi mahkemece kabul edildi. Müdafi Avukatlardan Yusuf Alataş ve sanık Avukatlarından Mustafa Rollas iddianamenin içeriğinde dava açmaya yeterli delil olmaması sebebi ile mahkemece iddianamenin reddedilmesini talep ettiler. Ayrıca dava dosyasındaki yasal olmayan izleme ve dinleme kayıtlarının ya dosyadan çıkarılması ya da mahkeme hükmü için delil sayılmaması itirazları yapıldı. Dayanak olarak iç hukukla Uluslar Arası İnsan Hakları sözleşmesinin çelişkisini gösteren KESK’li tutukluların avukatlarının itirazı mahkemece kabul edilmedi.
Duruşma kimlik tespiti yapılmasının ardından tutukluların savunmaları ile devam etti. Duruşmaya bugün de devam edilecek. (İzmir/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP’li vekiller ‘açılım’ turlarına başlayacak

SONRAKİ HABER

İGC ve EGEÇEP'ten basın kartları iptal edilen gazetecilere destek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa