20 Kasım 2009 00:00

Çubuğu tersine bükmek

BOĞAZİÇİ Üniversitesi’nde BUSOS kulübünün İnsancıl adlı alt kurulu tarafından önceki gün gerçekleştirilen ‘TMK Mağduru Çocuklar İçin Adalet’ panelinde ...

Paylaş

BOĞAZİÇİ Üniversitesi’nde BUSOS kulübünün İnsancıl adlı alt kurulu tarafından önceki gün gerçekleştirilen ‘TMK Mağduru Çocuklar İçin Adalet’ panelinde hapishanedeki çocukların durumu ve çözüm önerileri konuşuldu. Panele moderatör olarak Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Fatma Gök katılırken, Adalet Çağrıcılarından Neslihan Akbulut, Avukat Gülçin Avşar, TYS Genel Sekreteri Tevfik Taş da sunumlarıyla öğrencilerle beraber oldu.
TMK MAĞDURU ÇOCUKLAR
Gülçin Avşar’ın TMK mağduru çocukların içinde bulunduğu durumu hukuki açıdan incelemesiyle başlayan panel, meclise sunulan yasa değişikliği önerilerinin aktarılmasıyla devam etti. Adalet Bakanlığı’yla görüşme taleplerinin henüz yanıt bulmadığını belirten Avşar, sekiz maddelik bir değişimle bu çocukların içerisinde bulundukları adaletsizliğin ortadan kalkabileceğine değindi.
Neslihan Akbulut ise sorunu toplumsal açıdan da irdelemek gerektiğini düşündüğünü belirterek çocukları bu davranışlara iten durumlara değindi. Tevfik Taş ise sunumuna, ‘bölgede yaşayan, ailesi katledilen, kendi dilinde eğitim göremeyen bir çocuk olsaydım ben de taş atardım’ sözleriyle başlayarak bölgede yaşadığı deneyimlerden, metropolden yüzde biri dahi görülemeyen bölge şartlarından bahsetti.
Tevfik Taş, ortadaki sorunun Kürtlerden çok Türk şovenizmine bağlanarak anlaşılabileceğini dile getirirken, çubuğu tersine bükerek meselenin artık Türkler tarafından anlaşılması gerektiğini ekledi.
Fatma Gök ise pedagojik boyutlarıyla konuyu değerlendirdikten sonra öğrencilere fikirleri ve soruları için sözü bıraktı. Öğrencilerden çocukların cam fanusa hapsedilip meselenin nedenlerinden bağımsız düşünülemeyeceği yönünde, anadilde eğitime dair, ulus devlet olma sürecine dair yorumlar ve sorular geldi. İki buçuk saat süren etkinlik, Adalet Çağrıcıları Komisyonu’nun çabalarına destek verilmesi temennisiyle son buldu. Ayrıca bugün Oyuncular Tiyatro Kahve’de gerçekleştirilecek etkinliğin duyurusu yapıldı.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Washington’da Ergenekon tartışması

SONRAKİ HABER

Edirne'de okul servisi ile yurt dışına çıkmaya çalışan 30 mülteci durduruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa