20 Kasım 2009 00:00

Adıyaman’da demokratikleşme konferansı yapıldı

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye’nin 50 yıldır Meclis’in yapmadığı yasalarla yönetildiğini belirtti.

Paylaş

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye’nin 50 yıldır Meclis’in yapmadığı yasalarla yönetildiğini belirtti. Adıyaman Barosu “Türkiye’de demokratikleşme” konulu konferans düzenledi. Adıyaman Hisar Düğün Salonu’nda yapılan konferansta Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Adıyaman Baro Başkanı Yusuf Yetiş sunumda bulundu. Baro Başkanı Yetiş, Türkiye’nin laik ve sosyal bir devlet olduğunu belirterek, “Türkiye’de güzel şeyler oluyor ancak üzücü şeyler de oluyor. 25 yıldır süren bir iç çatışma var. Binlerce insan öldü, binlerce faili meçhul, boşaltılmış köyler, yakılan ormanlar var.
Bunlar yanlış politikaların sonucudur” dedi. Yetiş, Türkiye’de yaşayan herkesin kendi dili, inancı, kıyafetiyle yaşaması gerektiğini söyledi.
Konferansa davetli olan Başbakan Yardımcısı Arınç da, demokrasi ve cumhuriyetin birbirinden farklı algılanmaması gerektiğini belirterek, “Demokrasi halkın kendi kendini yönetmesidir, insan eksenli bir sistemdir. Demokrasi de inanç farklılıkları, etnik farklılık, kıyafet, bölge farklılıkları olabilir. Herkes eşittir, kendini temsil etme, anlatma ve dinletme hakkı vardır” dedi.
Demokrasinin cumhuriyeti tamamladığını dile getiren Arınç, 1921, 1924, 1960, 1980 anayasalarına değinerek, Türkiye’nin 50 yıldır Meclis’in yapmadığı yasalarla yönetildiğini söyledi. Arınç, her zaman demokratik Türkiye için mücadele verdiklerini savundu.
(Adıyaman/DİHA)
ÖNCEKİ HABER

Dicle barış gruplarının karşılanması için ifade verdi

SONRAKİ HABER

Rasim Ozan Kütahyalı Beyaz TV'den tekrar kovuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa