20 Kasım 2009 05:00

Dicle barış gruplarının karşılanması için ifade verdi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kandil ve Mahmur’dan Türkiye’ye gelen barış grupları için Diyarbakır’da düzenlenen karşılamayla ilgili başlattığı ...

Paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kandil ve Mahmur’dan Türkiye’ye gelen barış grupları için Diyarbakır’da düzenlenen karşılamayla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında DEP’in eski Milletvekili Hatip Dicle’nin ifadesine başvurdu. Savcılığın ifade vermeleri için Kandil Barış Grubu üyelerinin adreslerine de tebligat gönderdiği belirtildi.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kandil ve Mahmur’dan gelen barış gruplarının Diyarbakır’daki karşılamasıyla ilgili Emniyet Müdürlüğü’nden istenen görüntü dökümü çözümlerindeki incelemesini tamamladı. Savcılık, karşılama mitinginde konuşan DEP eski Milletvekili Hatip Dicle’nin ifadesini aldı. Avukatı Feride Laçin ile savcılıkta ifade veren Dicle, karşılama mitinginde konuşma yaptığını belirterek, suç işleme kastı bulunmadığını söyledi. Dicle, 1 Eylül Dünya Barış Günü ve Mezopotamya Sosyal Formu’nun düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmalardan dolayı da ifade verdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, yürüttüğü soruşturma kapsamında, Kandil Barış Grubu üyelerinin ifadelerine başvurmak üzere adreslerine tebligat gönderdiği belirtildi. Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın barış gruplarının Habur Sınır Kapısı’nda karşılanmasıyla ilgili başlatıp “yetkisizlik” kararı vererek Diyarbakır’a gönderdiği soruşturma evrakı da soruşturma dosyasıyla birleştirildi. (DİYARBAKIR)
ÖNCEKİ HABER

İmralı’da ‘tecrit ağırlaştı’ açıklaması

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa