21 Kasım 2009 00:00

‘BEN ÇOCUĞUM UNUTMAYIN’

Diyarbakır Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı’nın dünkü misafirleri çocuklardı.

Paylaş

Diyarbakır Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı’nın dünkü misafirleri çocuklardı. 20 Kasım BM Çocuk Hakları Günü nedeniyle Diyarbakırlı çocuklar, hak ihlallerini ve taleplerini anlatmak için 12 Eylül 2006 yılında yaşıtlarının öldürüldüğü yerde bir araya geldi. Anıtın önüne “Em zarokên Amed ê ne (Biz Diyarbakırlı çocuklarız)” diyerek gelen çocuklar, Uğur Kaymaz, Enes Ata, Ceylan Önkol gibi öldürülen yaşıtlarının acısını, söyledikleri Kürtçe şarkılarla dile getirdi. Çocuklar, “Öldürmeyin, yargılamayın, ben çocuğum unutmayın!” yazılı balonlar ve kırmızı karanfiller taşıdı.
SÖZLEŞME İHLALLERİ GİDERMEDİ
Çocuklar adına açıklamayı okuyan Diyarbakır Sur Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanı Özlem Nazlıcan, çocukların doğuştan sahip olduğu; yaşam, eğitim, sağlık, barınma, fiziksel veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi temel hakları olduğunu belirterek, bu hakların uluslararası sözleşmelerde yer aldığını ve Türkiye’nin de bunlara imza attığını hatırlattı. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin imzalanmış olmasının, dünya üzerinde çocuk hakları ihlallerini gidermediğini ifade eden Nazlıcan, “Ne yazık ki Türkiye de, bu hak ihlallerinin en çok yaşandığı ülkelerden biri olma özelliğini, yasayı kabul etmiş olmasına rağmen devam ettiren ülkelerin başında gelmektedir” dedi.
‘SESSİZ KALMAYIN!’
Nazlıcan açıklamasında, “Ben Türkiye’de yaşamakta olan bir çocuk olarak, hak ihlalleri bakımından Türkiye’de doğmuş olmamızın bir şanssızlık olduğunu düşünmek istemesem de, ne yazık ki gördüklerim bana bunu hissettirmektedir. Bugün burada en temel haklar olan yaşam hakkı; eğitim, sağlık, barınma, fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklara değinmeme gerek olmamasını çok isterdim, çünkü o zaman burada belki çocuk hayallerimizi anlatabilir ve hayallerimizi gerçekleştirme talebinde bulunabilirdim” dedi. Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz ve Abdulsamet Erip gibi çok sayıda çocuğun öldürüldüğünü hatırlatan Nazlıcan, “Daha düne kadar annelerimizin kendi dilinde konuşması yasak iken ve bugün anadilimizde eğitim hakkı yoksunluğumuz devam ederken; biz, devleti ırk, renk, cinsiyet, dil, siyasal ya da başka düşünceler gözetmeksizin haklarımızı korumaya ve yaşam hakkı ihlalleri karşısında kamuoyunu sessiz kalmamaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
Açıklamanın ardından okunan şiir, duygu dolu anlar yaşattı. Çocuklar, getirdikleri karanfilleri Yaşam Hakkı Anıtı önüne bıraktıktan sonra açıklamalarına son verdiler. (Diyarbakır/DİHA)

Ben bir çocuğum
Annesinden makarna istemiş,
Annesinin sevgisini kattığı makarnayı yemeye giderken
Acıkmış karnından vurulmuş...
Parçalanmış istekleri, annesinin eteklerinde taşınmış.

Ben bir çocuğum, taşlar en güzel oyuncağımdır...
Ben bir çocuğum
Unuttunuz çocuk olduğumu, büyüttünüz beni yargıladınız
Kopardınız tüm umutlarımdan, küstürdünüz,
Bir oyunu cezalandırdınız...
Alın taşlarım sizlerin olsun, yüreğinizi verin elime…
ÖNCEKİ HABER

AKP bir kez daha tekellere boyun eğdi

SONRAKİ HABER

Belediye-İş: Hem belediye başkanımızı, hem de işverenimizi seçtik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa