21 Kasım 2009 00:00

‘GDO ticareti serbest’

ZİRAAT Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, “Her türlü GDO’lu ürün 1 Mart 2010 tarihine kadar kontrolsüz ve serbestçe girecek” dedi.

Paylaş

ZİRAAT Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, “Her türlü GDO’lu ürün 1 Mart 2010 tarihine kadar kontrolsüz ve serbestçe girecek” dedi.
GDO’ya Hayır Platformu adına konuşan Günaydın, geçici maddenin “Ekim ayındaki yönetmelikte belirtilen izin, başvuru ve ithalat koşulları 1 Mart 2010 tarihine kadar uygulanmayacaktır” dediğini vurguladı. 1998’den beri hiçbir kontrole tabi olmadan serbestçe ülkemize giren GDO’lu ürünlerin girişinin devam edeceğini belirten Günaydın, önkoşul olarak “Avrupa Birliği kriterleri” hükmünün belirtilmiş olmasının bir önemi olmadığının altını çizdi.
İSTİFA EDECEKLER Mİ?
Toplantıda, 3 Kasım’da bir televizyon programında Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı AKP Adana Milletvekili Vahit Kirişçi’nin “Bu ülkeye bir gram GDO’lu ürün girmeyecek” açıklamasını gösterir bant kaydı basın mensuplarına izlettirildi. Basındaki “GDO’lu ürünler zararlı, ülkeye girişini engellemek için düzenleme yaptık” açıklamalarını da hatırlatan Günaydın, “Yetkililer istifa etmeyi düşünüyorlar mı” diye sordu. Ortaya çıkan gelişmelerin, yapılan düzenlemenin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın inisiyatifinin çok üzerinde bir yerden geldiğini gösterdiğini savunan Günaydın, “Lobi faaliyetlerine teslim olunmuştur” dedi.
Günaydın, “Yönetmelik değişikliği derhal geri çekilmeli ve kamu yararına bir düzenleme hayata geçirilmelidir” dedi.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Hükümet altıncıya çalıştı

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa