21 Kasım 2009 00:00

Gezici Festival’de yarışacak filmler belli oldu!

BU yıl 4-20 Aralık tarihleri arasında Ankara, Artvin ve Üsküp rotasında ilerleyecek 15. Gezici Festival’de yarışacak filmler belli oldu.

Paylaş

BU yıl 4-20 Aralık tarihleri arasında Ankara, Artvin ve Üsküp rotasında ilerleyecek 15. Gezici Festival’de yarışacak filmler belli oldu. 10 ülkeden 10 filmin yarışacağı festivalde, Türkiye’yi İki Dil Bir Bavul ve Bornova Bornova temsil edecek.
Gezici Festival’in Artvin ayağında yapılacak Altın Boğa Uluslararası Film Yarışması’nda bu yıl Almanya, Fransa, Güney Kore, İrlanda, İsveç, Kanada, Romanya, Singapur, Şili ve Türkiye’den 2009 yapımı 10 film yarışacak.
İLK FİLMLER YARIŞIYOR
Yarışmalı bölümde yer alan filmlerin yedisi yönetmenlerin ilk filmi olma özelliğini taşıyor. Bunlardan İsveç yapımı Bir Kız (The Girl), bir büyüme öyküsünü anlatıyor. Fredrik Edfelt’in, 10 yaşındaki bir kız çocuğun evde tek başına kalışını anlatıyor. Film Berlin, Montreal ve Atina film festivallerinden ödüller aldı.
Singapur ve Kanada ortak yapımı Burada (Here) ise yarışmanın hazmı en zor filmlerinden biri. Film, bir sinir hastalıkları hastanesinde geçiyor ve ‘videocure’ denen bir yöntemle hastaların suçlarıyla yüzleşip tedavi edilmelerini anlatıyor. Bu yıl Cannes’da Eleştirmenlerin Haftası bölümünde gösterilen Huacho (Huacho), Along Came the Rain adlı kısa filmiyle dikkat çeken Alejandro Fernández Almendras’ın ilk konulu uzun metraj filmi. Film, yönetmenin de doğum yeri olan Chillan kentine yakın bir çiftlikte yaşayan yoksul bir ailenin bir gününe odaklanıyor.
Margaret Corkery’nin Karlovy Vary Film Festivali’nde Bağımsız Kamera Ödülü’nü alan İrlanda yapımı filmi Eamon (Eamon), Güney Kore asıllı Fransız kadın oyuncu Ounie Lecomte’un kendi hayatından esinlenerek yazıp yönettiği Yepyeni Bir Hayat (A Brand New Life), Güney Kore yapımı filmi Bay Kim’in Avare Günleri diğer filmler.
CANNES’DAN ÖDÜLLÜ FİLMLER
Nassim Amaouche’nin Fransa adına yarışan Elveda Gary’si, ıssız bir Güney Fransa kasabasındaki çıkışsızlığı, işsizliği, emek kavramının yok oluşunu ve kuşak çatışmasını sıcak bir hümanizmayla ele alan film. Cannes Film Festivali’nde Eleştirmenlerin Haftası Büyük Ödülü’nü aldı.
Doğu Avrupa sinemasının en iyi çıkış yapan yönetmenlerinden biri olan ve Bükreş’in Doğusu filmiyle de tanınan Romanyalı Yönetmen Corneliu Porumboiu’nun son filmi Polis, festivalin heyecanla beklenen filmlerinden.
TÜRKİYE’DEN İKİ FİLM
Yarışmada Türkiye’yi iki film temsil ediyor. Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın kurmaca belgesel filmi İki Dil Bir Bavul, üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk Öğretmen Emre Aydın’ın bir yılını, okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatıyor. İki Dil Bir Bavul’un gösterimlerine yönetmenleri de katılacak.
Bu sene Antalya Film Festivali’nde büyük ödülü Reha Erdem’in Kosmos filmiyle paylaşan Bornova Bornova ise aynı mahalleden karakterlerin hayallerinin, erotik fantezilerinin ve korkularının ürünü olan olayları anlatan bir film. Filmin Ankara ve Artvin gösterimlerine, yönetmen İnan Temelkuran’ın yanı sıra filmin Altın Portakallı oyuncuları Öner Erkan ve Damla Sönmez de katılacak.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Muhabbet Sabahattin Ali hakkında

SONRAKİ HABER

14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan kuaför tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa