21 Kasım 2009 00:00

Kudüs’te yıkımlar sürüyor

İSRAİL, bir taraftan Kudüs yakınlarındaki Gilo yerleşiminde 900 yeni evin yapımına onay verirken...

Paylaş

İSRAİL, bir taraftan Kudüs yakınlarındaki Gilo yerleşiminde 900 yeni evin yapımına onay verirken, bir taraftan da Kudüs’ün Arap mahallelerinde ev yıkımlarını sürdürüyor. Son olarak Doğu Kudüs’ün El-Bustan ve Silvan mahallelerinde Araplara ait iki ev ile bir garaj, ruhsatsız inşa edildikleri gerekçesiyle yıkıldı. Yıkıma tepki gösteren Filistinliler ile polis arasında çıkan arbedede 7 Filistinli yaralandı. Böylece son iki gün içinde 4 ev aynı gerekçelerle yıkılmış oldu. Daha önce de El-İsaviyye Mahallesi’nde 2 ev yıkılmıştı. El-İsaviye’de 14 eve daha yıkım tebligatlarının ulaştığı, böylece buradaki yıkılacak evlerin sayısının 70’e ulaştığı belirtildi.
İSRAİL HAMAS’LA GÖRÜŞÜYOR MU?
Bu arada Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Hamas’la gizlice görüştüğünü savundu. İsrail’de yayınlanan bir TV kanalına göre Abbas, BBC’nin Arapça bölümüne verdiği demeçte, İsrail ile Hamas arasındaki görüşmelerin, geçici sınırlarla bir Filistin devleti kurulması konusu üzerinde yürütüldüğünü söyledi. Habere göre Abbas, İsrail’e eleştirilerini de yineledi ve İsrail’in gerçekten barış ile ilgilenmediğini ifade ederek, Washington’ın da barış sürecini ilerletmek için İsrail’e yeterince baskı yapmadığını kaydetti.
HAMAS YALANLADI
Hamas ise Abbas’ın iddiasını yalanladı. Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, “Abbas’ın söylediği şeyler asla olmadı. Abbas, kendi şahsi politik başarısızlıklarını Hamas’a yüklemeye çalışıyor. Biz düşmanla müzakere etmeyiz” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Obama’nın en büyük sınavında sona gelindi

SONRAKİ HABER

Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz TV'ye geri döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa