21 Kasım 2009 05:00

İran’daki idamlara tepkiler

İRAN’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından muhaliflere yönelik müdahale ve cezalar tepki alıyor.

Paylaş

İRAN’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından muhaliflere yönelik müdahale ve cezalar tepki alıyor.
Geçtiğimiz günlerde İhsan Fetahiyan adlı gencin idam edilmesi, Türkiye’de tepkiyle karşılandı. DTP Diyarbakır Milletvekili ve İHD eski Genel Başkanı Akın Birdal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup yazarak, idam cezalarının durdurulması ve ceza alanların affedilmesi için girişimde bulunmaya çağırdı. Yapılacak girişimlerin içişlerine karışmanın ötesinde, halklar arasındaki kardeşliği sağlamlaştıracağı, daha demokratik ve insan haklarına dayalı bölgesel dostluk ve iş birliğinin yolunu açacağını belirten Birdal, “Sizden, idam cezalarının durdurulması ve bu cezaya çarptırılanların cezalarının affedilmesi için girişimde bulunmanızı diliyorum” dedi.
MAZLUMDER DE TEPKİLİ
İran’daki idamlara bir tepki de MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal’dan geldi. Ünsal yaptığı yazılı açıklamada, “Siyasetin, rekabeti mahkeme salonlarında veya idam sehpalarında değil, seçim süreçlerinde sonuçlandırması gerekiyor” dedi. Ünsal, yapılan yargılamalar sonrasında 17 Kasım’da çeşitli hapis cezalarının yanı sıra beş kişi hakkında idam cezası verildiğini ifade etti.
Protestoların uzun süre devam etmesinin topluma maliyetini dikkate alarak gösterileri sona erdiren, ama seçim sonuçlarına ilişkin itirazlarını saklı tutan siyasi muhalefet önderlerinin asıl sorumlu olarak mevcut yönetimi göstermeye devam ettiğini ifade eden Ünsal, seçimleri serbest ve adil yapma yükümlülüğünün kamu gücünü kullanmakta olan iktidara ait olduğunu vurguladı. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Savaş, halkı yerinden ediyor

SONRAKİ HABER

KHK ile ihraç edilen kanser hastası Haluk Savaş, pasaportunu aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa