21 Kasım 2009 05:00

Ulaştırma bakanı kendi başına gelince kızdı

TBMM’de 10 ay önce “Yasadışı işiniz yoksa dinlenmekten korkmayın” diyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 10 ay sonra, “Yasal dinlemeye beni de karıştırdılar, mağdur oldum’’ dedi.

Paylaş

TBMM’de 10 ay önce “Yasadışı işiniz yoksa dinlenmekten korkmayın” diyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 10 ay sonra, “Yasal dinlemeye beni de karıştırdılar, mağdur oldum’’ dedi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 28 Ocak 2009 günü TBMM’de “Yanlış işiniz, yasal olmayan işiniz yoksa, dinlenmekten korkmayın, istediğiniz kadar konuşun” demişti. CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici’nin bu konudaki gündem dışı konuşmasını cevaplayan bakan, “Anayasa’nın 22. maddesine göre herkes haberleşme hürriyetine sahip ve gizlilik esastır. Yanlış işiniz, yasal olmayan işiniz yoksa, dinlenmekten korkmayın, istediğiniz kadar konuşun. Teknolojinin önüne geçme imkanı yoktur’’ dedi.
“BEN DE MAĞDUR OLDUM”
Yıldırım, 18 Kasım 2009 günü ise TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma Bakanlığı bütçesi ele alınırken, bu kez “Dinlemenin keyfi, habersiz ve kanunsuz yapılması tamamen yanlıştır, iğrenç bir iştir. Bunu lanetle hepimiz kınıyoruz. Böyle bir şey olmamalı ama oluyor. Bütün dünyada oluyor” dedi.
Dinlemelerin yayınlanmasına da değinen Yıldırım, “Benim de başımdan geçti. İki kişiye yasal bir dinleme yapılmış. İkisi arasında konuşurken benden bahsediyorlar. ‘Efendim, bakanla görüştüm. Şu işi bağlandım’ diye konuşmuşlar. Benim haberim yok. Ben mağdur oluyorum. Benim gibi yüzlerce, binlerce insan mağdur oluyor” diye konuştu.
(Ankara/

DİNLEMEDE BÜYÜK ARTIŞ

Türkiye’de son üç yılda 113 bin 270 kişinin telefonunun dinlendiği ve 13 binine “Sizi dinledik, suç unsuru bulunmadığı için kayıtlarınızı imha ettik” diye bildirimde bulunulduğu ortaya çıktı.
Adalet Bakanlığı’nın, 134 Ağır Ceza Merkezi Cumhuriyet Başsavcılıklarından derlediği bilgiye göre 2006’da iletişim kayıtları imha edilen kişi sayısı 2 bin 729 iken, 2007’de bu sayı 4 bin 947 kişiye, 2008’de de 5 bin 212 kişiye çıktı. Son üç yılda ise bu sayı 13 bini buldu.
Bildirimler, dinleme kararı çıkartan ve yapan savcılıkların sorumluluğunda bulunuyor.
Savcılık, dinlemenin bitiminden 15 gün sonra ‘İletişimin Dinlenmesinin Bildirilmesi’ başlıklı bir mektup gönderiyor.
Mektupta, “İsnat edilen suç, mahkeme kararı, dinleme süresiyle ilgili bilgiler ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir” ifadeleri yer alıyor.
“Kovuşturmaya yer olmadığı” kararı halinde, imha işlemi mutlaka savcı denetiminde yapılıyor. 10 günde imha, 15 günde bildirim süresine iş yoğunluğu ve personel yetersizliği nedeniyle uyulamadığı iddia ediliyor.

ÖNCEKİ HABER

İşleri için yürüdüler

SONRAKİ HABER

İnci Sözlük ile Uludağ Sözlük’ün %50 hissesi satıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa