21 Kasım 2009 05:00

Taşeron işçiler iş bıraktı

Çankaya Belediyesi’nin çöp toplama işlerini yapan 3K adlı taşeron firmaya bağlı işçiler, ücretlerini alamadıkları için iki gece çöp toplamadılar.

Paylaş

Çankaya Belediyesi’nin çöp toplama işlerini yapan 3K adlı taşeron firmaya bağlı işçiler, ücretlerini alamadıkları için iki gece çöp toplamadılar.
Belediyenin şirkete işçi ücretleri için gerekli ödemeleri yapıldığı açıklamasının ardından şirket işçilere ücretlerini ödedi.
Çankaya’da çöp toplama işlerini üstlenen 3K adlı taşeron firma, belediyeden para almadığını gerekçe göstererek işçilerin 3 ay ücretlerini ödemedi. Bunun üzerine işçiler önceki ve dün sabah iş bıraktılar.
Kızılay civarı dışındaki bölgelerde uzun süre bekleyen çöpler, belediyenin kadrolu işçileri tarafından toplandı.
Çankaya Belediyesi de konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak belediyenin şirkete ödeme yapmakta güçlük çekmediğini, ancak belediyenin hesapları üstündeki icralar nedeniyle ödemelerin geciktiğini açıkladı.
Belediyenin şirkete ödeme yapmasının ardından, şirket işçilerin ücretlerini ödedi.
Konuyla ilgili görüştüğümüz belediye yetkilileri belediye hizmetlerini öncelikle belediyenin kendi personeli ve öz kaynakları ile yürütmeyi amaçladıklarını, ancak şu anda ilçe merkezi dışındaki semtlere hizmet vermek için hazırlıkları tamamlayamadıklarını belirttiler.
DAHA ÖNCE 180 İŞÇİ ATILMIŞTI
Çankaya eski Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz zamanında sözleşme imzalanan 3K adlı şirket, daha önce de bünyesinde çalışan 180’e yakın işçiyi geçtiğimiz şubat ayında eylem yaptıkları gerekçesiyle işten atmıştı.
1.5 yıl düzenli ücret alamayan, sigorta primleri ve mesai ücretleri eksik yatırılan işçilerden 101’i ödenmeyen ücret ve ikramiyelerini almak için şirkete davalar açtılar.
İşçilerden 30’unun davası geçtiğimiz ay Ankara 10. İş Mahkemesi’nde görülmeye başlamıştı.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘Rütbe söken’ albayın sır ölümü!

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa