21 Kasım 2009 00:00

Eskişehir’de işten atmalara karşı imza standı

İşten atmalara karşı Eskişehir’de de kurulan “İşten Atmalar Yasaklansın Platformu”, yaptığı basın açıklamasıyla iki ayrı noktada imza standı açtı.

Paylaş

İşten atmalara karşı Eskişehir’de de kurulan “İşten Atmalar Yasaklansın Platformu”, yaptığı basın açıklamasıyla iki ayrı noktada imza standı açtı.
İçerisinde Türk-İş, DİSK, KESK’le birlikte EMEP, ÖDP, İKP ve Halk Evleri’nin de bulunduğu platform, topladığı imzaları TBMM’ye gönderecek.
Adalar ve Hamamyolu’nda açılan stantlar için Hamamyolu’ndaki standın başında bir araya gelen platform üyeleri, açılıştan önce bir de basın açıklaması yaptılar.
Platform adına basın açıklamasını okuyan Türk-İş 2. Bölge Temsilcisi Nejat Kılıç, Türkiye genelinde 3 Ekim’de başlayan kampanyanın her yerde büyük ilgiyle devam ettiğini belirterek, “Son bir yıl içerisinde ülkemizde yüz binlerce insanımız işten çıkartıldı. İşten atılanlar arasında kadınlar ve sendikasız çalıştırılanlar çoğunluğu oluşturmakla birlikte, bu kez yıllardır sendikalı olarak çalışanların, dahası sendika yöneticilerinin de işine son verildi” dedi. Hükümetin kendi açıkladığı rakamlara göre asgari ücretin açlık sınırının altında olduğunun ve buna rağmen işçilerin aleyhine yasal düzenleme yapmaktan geri durmadığının altını çizen Kılıç, “Buradan bütün sermayedarlara ve onun hükümetine sesleniyoruz: Biz işçi sınıfıyız. Sizlerden sadaka değil, insanlık onuruna yakışır, güven içinde çalışabileceğimiz bir iş ve onurumuzla yaşamaya yetecek, alın terimizin karşılığı bir ücret istiyoruz” dedi.
Platform üyeleri, basın açıklamasının ardından Adalar Porsuk Bulvarı’na giderek, buradaki standın açılışını yaptılar.
Stantlar yıl sonuna kadar açık kalacak.
(Eskişehir/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

HAYAT YAZILARI

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...