21 Kasım 2009 05:00

Kürt sorununun çözümü tam hak eşitliğinde

Dersim’de bulunan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, Genel Başkan ...

Paylaş

Dersim’de bulunan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek, GYK Üyesi Mustafa Taşkele ve Dersim İl Başkanı Hüseyin Tunç, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin’i makamında ziyaret etti. Tüzel, ziyaretinde yaptığı konuşmada, Kürt sorununun çözümünün hak eşitliği ile mümkün olacağını dile getirdi.
EMEP’in bölge örgütünün yapacağı iki günlük konferans nedeniyle kentte olan Genel Başkan Tüzel, konferansta, Kürt sorununun çözümü, barış ve demokratikleşme başta olmak üzere, bölge işçi ve emekçileri içindeki çalışmalarını değerlendireceklerini belirtti.
Dersim’in son günlerde Türkiye gündeminde olduğunu ve tarihi gerçeklerin konuşulduğunu dile getiren Tüzel, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Dersim ziyareti ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in Meclis’te yaptığı konuşmalara ve Başbakan’ın ifadelerine değindi.
Gül’ün yaptığı ziyarette, Kürt sorununa ilişkin iş ve barış söylemi yerine, yine sorunu “güvenlik sorunu” olarak ele alan bir yaklaşım gösterdiğini belirten Tüzel, Kürtlerin tam hak eşitliğine dayanan ve barışçı bir çözümden yana olduklarını vurguladı. Genel Başkan Tüzel, Kürtlere yönelik inkar ve imha politikalarından vazgeçilmesi, çatışma ortamına son verilmesi gerektiğini söyledi. Meclis gündemine de gelen Kürt sorununun artık daha rahat tartışılabildiğine dikkat çeken Tüzel, “Tabii bu Kürt halkının, demokrasi güçlerinin verdiği mücadeleyle buraya kadar gelmiştir” dedi.
ÖYMEN’E VE CHP’YE TEPKİ
Onur Öymen’in ‘38 Dersim katliamını Kürt sorununa çözüm olarak sunduğu konuşmayı hatırlatan Levent Tüzel, “Öymen’in dile getirdiği inkarcı ve imhacı anlayış büyük bir tepkiyle karşılanmıştır” dedi. “Öymen, CHP’nin devlet anlayışını temsil ettiğini göstermiştir” diyen
Tüzel, başta Dersim halkı olmak üzere Öymen ve CHP’ye gösterilen tepkilerin haklı ve yerinde olduğunu belirtti. Kürt halkının yok sayılmak istendiğini dile getiren Tüzel, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, Kürtleri, “Türklerin Kürtleri” şeklinde kabul ettiğini hatırlattı. CHP’de yaşanan istifalara ve protestolara değinerek, istifaların tek başına yeterli olmayacağını söyleyen Levent Tüzel, “Önemli olan Öymen’in savunduğu zihniyetin halk tarafından mahkum edilmesidir” dedi. Ancak AKP’nin de masum olmadığını belirten Tüzel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Analar ağlamasın” sözlerine dikkat çekerek, “Başbakan bunu söylüyor ama diğer taraftan operasyonlar sürüyor. Kürt sorununun çözümü için ilk adım çatışmasızlığı sağlamaktır. Bunun için de operasyonların durdurulması gerekir” dedi.
EŞİT HAKLAR
“Kürt sorunu, tam hak eşitliği temelinde; dil, kimlik ve inanç eşitliğiyle çözüme kavuşmalıdır” diyen Levent Tüzel, bunun Türk ve Kürt işçi emekçilerinin ortak mücadelesiyle başarılacağını ifade etti. Gerçekleştirecekleri konferansta bu konuları ele alacaklarını belirten Tüzel, Dersim’de olmanın da kendileri için anlamlı olduğunu söyledi.
ŞAHİN: KONFERANSIN DERSİM’DE OLMASI ANLAMLI
EMEP’in ziyaretinden mutlu olduklarını söyleyen DTP’li Belediye Başkanı Edibe Şahin ise konferansın Dersim’de gerçekleşmesinin anlamlı olduğunu belirtti. Yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Şahin, “Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretinde üç talebin üzerinde durduk. Kürt sorununun çözümü, barış ve demokratik çözüm, barajlar ve arıtma tesisi” dedi. İlettikleri taleplerden biri olan atık su projesine ilişkin İller Bankası’ndan kendilerini aradıklarını belirten Şahin, bunun olumlu bir adım olduğunu kaydetti. Kürt sorununun çözümünün gerekliği olduğunu anlatan Şahin, hükümetin daha cesaretli adımlar atması gerektiğini söyledi. (Tunceli/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Samsun greve hazır

SONRAKİ HABER

Seyhan'da mültecilere yönelik saldırıda gözaltına alınanlardan 15'i serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa