21 Kasım 2009 00:00

Samsun greve hazır

Samsunda sendika yöneticileri ve işyeri temsilcileri, 25 kasım grevine yönelik yoğun bir çalışma yürütüyor.

Paylaş

Samsunda sendika yöneticileri ve işyeri temsilcileri, 25 kasım grevine yönelik yoğun bir çalışma yürütüyor.
Greve ilişkin il ve ilçe gezileri yapılıyor, işyeri gezileri toplantıları organize ediliyor, pankart hazırlanıp bildiriler dağıtılıyor, basın açıklamaları ile yerelde kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor.
Bu faaliyetlerin emektarları memurlar arasında olumlu bir hava olduğunu belirtiyorlar. Grevin mutlaka başarıya ulaşmasının bundan sonraki süreç açısından gerekliliğini vurguluyorlar. Sadece kamu emekçilerinin değil tüm ezilenlerin taleplerini kapsayan bir mücadele yürüttüklerini belirten Samsun Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri Cihan Güneş, kamu emekçilerine , öğrencilere ve velilere yönelik kapsamlı çalışmalar yaptıklarını söylüyor. “Kamu Senle ve diğer destek veren tüm örgütlerle yakalanan bu birliktelik iyi değerlendirilmeli. Bu durum kamuoyunda önemli etki yaratmakta pozitif bir enerji vermektedir” diyor.
GREV ÇADIRI KURULACAK
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Kenan Gülçiçek greve gidiş gerekçelerini şöyle açıklıyor: Yaşanan küresel ekonomik kriz ülkemizi de derinden etkiledi, en çok da emekçileri perişan etti. sermaye ve onun hükümeti AKP krizin yükünü her yönüyle emekçilerin yoksulların üstüne yıkıyor. Bizler de bu güne kadar faturayı emekçiler değil patronlar ödesin dedik çok sayıda eylemler yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bu grev de bunun önemli bir parçası. Toplu görüşme masasında AKP Hükümeti Kamu çalışanlarıyla oyun oynamıştır, dalga geçmiştir. Biz masayı terk ederek oyuna ortak olmadık ve grev kararı aldık. Hükümetin Başta sağlık, eğitim, ulaşım olmak üzere halka ve emekçilere yönelik kapsamlı saldırıları devam ediyor. Doğal olarak var olan yasalarda da yer alan Grev ve TİS hakkımızı hükümet yasal düzenlemeleri yapmayarak ihlal etmektedir. Kamu-Sen’le aynı gün iş bırakacağız. Tüm emekçileri ve sendikaları katmak için çaba gösteriyoruz, Basın açıklamaları bildiriler işyeri ve ilçe gezileri, toplantılarla kamu emekçilerini greve hazırlıyoruz. Grev günü Cumhuriyet Meydanı’na grev çadırı kuracağız,iş bırakmanın yanında alan eylemlerini de önemsiyoruz. Tüm Samsunlu işçi ve emekçileri destek vermeye çağırıyorum.
Kendi çalışma alanlarındaki usulsüzlüklerle mücadele öne çıkan BES’in Samsun Şube Başkanı Ahmet Kesik greve ilişkin şunları söylüyor: “25 Kasım’da da tüm emekçilerle birlikte haklarımız için iş bırakacağız. Defterdarlık önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüyeceğiz. İşyerlerinde çok olumlu bir hava var. Çünkü bıçak kemiğe dayanmış, hatta kemiği delmiş. Gönül istiyor ki bütün sendikalar ortak davransın. Geçmişte bunu yaşadık, yine başarılabilir. Birlikteliğin genele yansıyan olumlu bir havası var. Olumlu karşılanıyor. Sendika üyesi olmayan arkadaşları da çok istekli gördüm. Umutluyum başarılı olacak.”
ORTAKLIK ÇOK OLUMLU
Türk Eğitim-Sen İşyeri Temsilcisi Mehtap Güneş sendikaların ortak hareketinin önemine işaret ediyor: “25 Kasım’da grev hakkımızı kullanmak üzere yola çıktık. Yapılan zamlardan hepimiz rahatsızız. Çok zor şartlarda çalışıyoruz. Okullarda sınıflarda sorunlarımız, ihtiyaçlarımız çok fazla. Maaş zamları çok komik üstelik üç çocuk annesiyim çocuklarımı okutmakta güçlük çekiyorum. İki konfederasyonun birlikte karar alması beni çok memnun etti. Bizler işyerimizde kardeşçe barış içinde çalışıyoruz. Diğer sendikalarla da ortaklaşması gerekir”.
Eğitim Sen İşyeri Temsilcisi Erhan Yaşar Babalık oldukça iddialı: “25 Kasım’da hayatı durduracağız. Kamu çalışanları, gücünü ve sorunlarına sahip çıktığını yönetenlere gösterecektir. Çalışanların sorunları her geçen gün artmaktadır. Kamu-Sen’ le birlikte yapılmasını çok olumlu buluyorum. Diğer sendikalar da katılmalı. Alanlarda da mutlaka birlikte olunması gerekir.”
Başka bir Eğitim Sen İşyeri Temsilcisi Perihan Karaduman, “Dernek değil gerçek sendika istiyoruz. Grev hakkı olmayan sendika, sendika değildir. Hükümetin İLO Sözleşmelerine uyması, özel olarak da kadın sorunlarına karşı duyarlı olmasını istiyoruz. Sadece Kamu-Sen’le değil herkesle ortaklaşmalıyız. Çünkü, bu emek mücadelesidir. Sorunlarımız da çözümü de ortaktır” diyor.
Gülsüm Sami Kefeli İ.Ö.O Eğitim Sen İşyeri Temsilcisi Metin Erol ile aynı okulda Türk Eğitim-Sen İşyeri Temsilcisi olan Okan Uncu da birlikte hareketin önemli bir hava yarattığına dikkat çektiler.
GREV KIRICILIĞI SÖKMEYECEK
Türk İmar Sen Samsun Şube Başkanı Mustafa Çakır engelleme girişimlerine karşı da direnç göstereceklerini vurguluyor: Kendisine sendika diyen bir yandaş sendika her fırsatta hükümet sendikası olduğunu göstermektedir. Bir takım grev kırıcı faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu haklı eylem başarılı olmak zorundadır. Memurlar ve kamu çalışanları eyleme hazır görünüyor. Başbakan 6 yıl önce 2003’te kamu çalışanlarına “Daha ne istiyorsunuz memurlara grevli sendika hakkı veriyoruz” demişti. 6 yıl oldu hâlâ sözünü tutmadı. Kamu çalışanları Sözünde durmayan, memur maaşlarına 2.5+2.5’ diğer yandan elektriğe, doğal gaza ulaşıma yüzde 70’lere varan zam yapanlara kendilerini görmezden gelenlere karşı alanlara çıkıp biz buradayız diyecekler. Grevi engelleme girişiminde bulunan herkes hakkında hukuki işlem yapacağız kimse böyle bir şeye kalkışmasın.
İşyerlerinde bütün meslektaşlarıyla birlikte greve hazırlandıklarını kaydeden Türk Enerji Sen Şb. Bşk. İbrahim Öz şunları ifade ediyor: Çalışanların haklarına saygı gösterilmiyor, hükümet çalışanlara değer vermiyor.Bir çok işyerinde örgütlenmeye hak almaya çalışıyoruz ama bu yasayla mümkün olmuyor. Grev için işyerlerini geziyoruz, işyerlerimizin önüne bez pankartlar asıyoruz,bizim işyerimizde KESK’li arkadaşlarla ortak toplantılar yapıp kararlar aldık. 25 Kasım’da DSİ’nin önünde toplanıp hep birlikte meydana kadar yürüyeceğiz. Ama ayrı yerlerde ayrı açıklama yapacağız.
EMEKLİLERDEN DESTEK
Kamu emekçilerinin grevini canı gönülden desteklediklerini ifade eden Emekli-Sen Yön. Kur. Üyesi Muammer Keskin, “Bizim elimizde grev silahımız yok. Zamanında biz de aynı mücadelenin içindeydik, bu gün de haklarımız için mücadele ediyoruz.25 Kasım’da arkadaşlarımızla birlikte olacağız” derken, Emekli-Sen Samsun Şube Başkanı Süleyman Bayrak’tan da destek açıklaması geldi.


HACİZ İŞLEMLERİ HARİÇ....
Uğurcan Ablak ( Yapı Yol Sen Şube Başkanı): Ücretlerimiz için, çalışma koşullarımız için, hak ve özgürlüklerimiz için, insan onuruna yaraşır bir yaşam için 25 Kasım’da işkolumuza bağlı kurumlarda grevdeyiz. 25 Kasım 2009 Çarşamba günü işkolumuzda yer alan Tapu Sicil Müdürlüğü çalışanları taleplerini haykıracak ve mahkeme müzekkereleri ve haciz işlemleri dışında hiçbir işlem yapılmayacak, kamuoyuna duyuruyoruz. Uyarı grevi Yapı Yol Sen’e bağlı kurumlarda Karayollarında, Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde, İller Bankasında, Bayındırlık ve İskan Müdürlüklerinde dönüm noktası olacaktır. Bu grev tüm emekçilerin, işsizlerin, emeklilerin, esnafın, çiftçinin, yoksulun, krizden mağdur olmuş tüm toplumsal kesimlerin talepleri etrafında örgütlenmiştir.
Türk Haber Sen Samsun Şube Başkanı: Kamu sen olarak Toplu görüşmelerde hiçbir zaman masayı terk etmedik. Uyuşmazlık metni imzaladık, uyuştuğumuz maddelerde oldu. Ancak hükümet verdiği sözleri tutmadı. Kamu çalışanlarını dikkate almadı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da işyerlerini karış karış gezerek haklı taleplerimizi ve gerekçelerimizi açıklıyor,greve çağırıyoruz. Türkiye Kamu Sen olarak 2010 toplu görüşmelerine kadar, taleplerimiz kabul edilene kadar basın açıklamaları, Ankara yürüyüşü, Ankara mitingi vs. eylemlerimiz devam edecek. Çünkü Sayın Başbakan kamu çalışanlarına meydanları gösterdi.


Kadınlar için ayrıca önemli!
Ayşegül Yalçınkaya (Eğitim Sen İşyeri Tem.): Çok başlıklı bir grev. Ülkenin ve emekçilerin çözülmesi gereken çok sorunu var. Özellikle temel demokrasi sorunları ve krizin daha da ağırlaştırdığı ekonomik sorunlar. Grev kararı eksiklerine rağmen olumlu, doğru bir karar. İşyerimizde de grevi örgütlemeye çalışıyoruz. Grev tarihi aynı zamanda kadına yönelik şiddete karşı dayanışma günü. Kadınlar açısından ayrıca önem arzediyor. Kadınların mücadelesini kesen bir eylem. Öncesinde de bir takım etkinlikler yapacağız. 25 Kasım tüm sorunların çözüleceği bir gün olmayacak belki ama iyi değerlendirebilirsek mücadelenin yeni bir ivme kazanması için iyi bir başlangıç olabilir. Süreç devam edecektir. Alan boyutu da önemsiyoruz.
Emine Aydemir (Eğitim Sen Kadın Sekreteri): Dillendirdiğimiz diğer taleplerle birlikte 25 kasım kadınlar için ayrıca bir öneme sahip, dolayısıyla o gün biz aynı zamanda hem kamuoyunun hem hükümetin kadına yönelik şiddete ve kadın sorunlarına karşı daha samimi ve duyarlı olmasını önlem almasını talep edeceğiz.


YUMURTA SATIN ANLAYIŞINA KARŞI...
Levent Kuruoğlu (Türk Eğitim-Sen Samsun 1 Nolu Şb. Bşk.) Genel merkezin aldığı karar gereği KESK’le birlikte bir günlük grev yapacağız. Sonradan Eğitim-İş ve bir çok işçi sendikası ve kuruluş da destek vereceğini açıkladı. İşyerlerinde birçok sendikasız arkadaş ve bazı Memur-Sen üyesi arkadaşlarımız da eyleme destek vereceklerini açıkladılar. Bu desteklerden büyük mutluluk duydum. Bu grevle hükümetin memurlara ve çalışanlara karşı tutumlarına ve saldırılarına karşı çıkacağız. Hangi hükümet olduğu önemli değil. Toplu görüşmelerde hükümet altına imza attığı maddeleri uygulamamış, sözünde durmamıştır. Aynı işi yapanlar arasında ayrımcılık yapılmaktadır. 4/b ve 4/c kölelikten daha kötüdür ve çalışma barışını bozmaktadır.2009 da memura yapılan zam memura hakarettir. Rantiyeye istediği kadar kaynak ayıran AKP Hükümeti memura açlığı reva görmüştür. Hükümetin memurlar arasındaki usulsüz ve taraflı uygulamaları,memurları bizimkiler ve ötekiler diye ayırmıştır. Hükümetin keyfi tutumları artarak devam etmektedir. Memura yeterli ücret vermeyen hükümet,ek iş yapmayı reva görmekte, okuldan çıkınca yumurta satın, ayakkabı boyayın demektedir. Bunlar gibi daha bir çok sorunların çözülmesi için 25 Kasım’da greve gideceğiz. Veliler çocuklarını okullara göndermesinler, bize destek olsunlar, çünkü o gün eğitim çalışanları okulda olmayacak.


Memuru hesaba katmayanlar gücü görecek
Ahmet Keskin (Türkiye KAMU-SEN Samsun İl Temsilcisi): Yasa, Anayasa ve uluslararası sözleşmelerin gerekleri yerine getirilmemiştir. AB’ye uyum adı altında 8 uyum paketi çıkarılmış ancak çalışma hayatına yönelik hiçbir düzenleme yapılmamıştır. Toplu pazarlık masasında taleplerimizi dikkate almayan hükümet, Uzlaştırma Kurulu Kararlarını da kabul etmemiştir. Adaletsizlik had safhadadır. İşçi-memur arasındaki dengesizlik memurlar aleyhine derinleşmiştir. Kanunen memurlarca gördürülmesi gereken devletin asli ve sürekli görevleri taşeronlara, vekillere devredilmiştir.
Yaşanan ekonomik krizin faturası yine dar ve sabit gelirlilere çıkarılmıştır. Bugün itibarı ile kamu görevlilerinin yüzde 6.5’i açlık sınırının, yüzde 75.8’i ise yoksulluk sınırının altında kalmıştır. 4B ve 4C kapsamında çalışanlar bir çok haktan mahrum bırakılmışlardır.
Esnaf kepenk kapatmakta, emekli perişan, işsizler ordusu çığ gibi büyümektedir, borçlar misliyle katlanmış kişi başına düşen borç tutarı 9 bin doların üzerine çıkmıştır. Ülke kaynakları öz varlıklarımız, hatırlı ve yandaş çevrelere peşkeş çekilmiş ve çekilmektedir. Hükümetler ise bizlerin sesine kulak vermek yerine “yandaş sendika” oluşturma yolunu seçerek, “uysal” ve “eyvallahçı” bir güruh yaratma gayreti içinde olmuştur.
Türk memurunun iyi niyetini istismar edenlerin bilmesi gereken şey, memurun sabrının sonsuz olmadığıdır. Asıl güç Türk memurunun elinde bulundurduğu güçtür ve 25 Kasım’da bu gücünü kullanarak, memuru hesaba katmayanların hesapları bozulacaktır.
(Samsun/EVRENSEL)


Greve destek artıyor!
25 Kasım’da yapılacak 1 günlük uyarı grevine yoğun bir şekilde hazırlanan kamu emekçileri, mücadelenin İzmir’de dalga dalga büyümesi için çeşitli işçi sendikalarını, öğrenci velilerini, öğrencileri ve tüm emekçileri greve davet ediyor.
Eğitim-Sen 5 No’lu Şube yöneticileri, Genel-İş 5 No’lu Şube’de örgütlü bulunan Buca Belediyesi işyeri temsilcileri ve işçilerinden destek istedi. Destek talebine olumlu yanıt veren işyeri temsilcileri, kamu emekçilerinin sorunlarının herkesin sorunu olduğunu belirterek, “eylem hükümetin eğitim, sağlık ve ekonomi politikalarına karşı bir ses çıkarma eylemi olacaktır” diyerek destek sözü verdiler. Belediye işçileri iş bırakarak, Buca Belediyesi önünden başlayıp Şirinyer Tansaş önünde bitecek yürüyüşe katılma kararı aldılar.
İşyeri Temsilcilerinden Ali Hıdır Aktaş, Eğitim Sen yöneticilerinin kendilerini ziyaret etmesinin çok önemli olduğunu belirterek, “Sadece 25 Kasım için değil bundan sonraki eylem ve etkinlikleri, mücadeleyi aşağıdan yukarıya doğru birlikte örülmesinin altının doldurulması gerekiyor. Kendi aramızda bunu değerlendireceğiz. İşçilere, emekçilere bu çağrıyı yapacağız. O gün tüm arkadaşlarımızın greve katılması için büyük çaba sarf edeceğiz” dedi. Çağrının tüm alanlarda yapılması gerektiğini ifade eden Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “25 Kasım’dan sonra da sermayenin saldırılarına karşı mücadele edilmesi gerekiyor. Gerçekten püskürtemezsek yeni saldırıların geleceğini görmemek mümkün değil.” (İzmir/EVRENSEL)


DİSK’ten destek
DİSK Başkanlar Kurulu toplantısının ardından sonuç bildirgesi açıklandı.
25 Kasım’da kamu emekçilerinin yapacağı uyarı grevine destek verileceği belirtilen sonuç bildirgesinde, “DİSK olarak bu uyarı grevlerine aynı gün saat 11.00’de bütün işyerlerinde ‘AKP halka hesap ver!’ adı altında baştemsilciler tarafından okunacak bildirilerle destek verilecek, kitlesel basın açıklamalarına katılınacaktır” denildi. Sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi: “Sinter Metal işçileriyle, İzmir’deki Kent AŞ işçileriyle, Tuzla’daki tersane işçileriyle, Düzce’de metal işçileriyle ve diğer işkollarındaki emekçilerle dayanışmalar güçlendirilecek, direnişleri desteklenecektir. Bunun yanında süren hukuk davaları tam bir ‘savsaklama sürecine’ dönüştürülmüştür.
DİSK bu konuya her alanda müdahil olacaktır. 2821 ve 2822 sayılı yasalarda yapılmak istenen çalışmalar kaosa doğru gitmektedir. DİSK olarak ILO normlarını kapsayan, yasaksız, barajsız bir sendikalar yasasına kavuşana kadar mücadelemiz sürecektir” zamlara karşı ‘AKP elini ekmeğimden çek! Zamlara hayır!’ içerikli kampanya başlatılacak. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

Hasta tutuklular serbest bırakılsın

SONRAKİ HABER

Galatasaray Üniversitesinde çıkan yangın kısa sürede söndürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa