21 Kasım 2009 00:00

Mamaklılar okul talebinde ısrarlı

Mamak Şahintepe ve General Zeki Doğan Mahallesi’ndeki halk, “Mahallemize okul istiyoruz” talebiyle başlattığı imza kampanyasını sona erdirdi.

Paylaş

Mamak Şahintepe ve General Zeki Doğan Mahallesi’ndeki halk, “Mahallemize okul istiyoruz” talebiyle başlattığı imza kampanyasını sona erdirdi.
BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR
Eğitim sistemindeki aksaklıklara tepki gösteren Mamaklılar, ÖV-DER Temsilciliği, Şahintepe Mahallesi Muhtarlığı ve General Zeki Doğan Mahallesi Muhtarlığı ile birlikte yaptıkları basın açıklaması ile okul taleplerinde ısrarlı olduklarını bir kez daha duyurdular.
ÖV-DER Temsilcisi Cevher Çabat, eğitimin en temel insan haklarından biri olduğunu, bu temel hakkın da parasız, bilimsel, demokratik, laik ve nitelikli eğitim ile gerçekleşebileceğini ifade etti. Çabat, her yerde olduğu gibi Şahintepe Mahallesi’nde de okul için tahsis edilmiş olan arsalara ‘ödenek yokluğu’ bahanesiyle okul yapılmadığını dile getirdi. Mahallede okul için ayrılan arsalara ilköğretim okulu ve lise yapılmasını talep eden Çabat, okullarda para toplanmasına da karşı çıktı. Çabat, okulların bütün ihtiyaçlarının devlet tarafından merkezi bütçeden karşılanmasını, yoksul öğrencilerin ailelerine eğitim yardımı, öğrencilerine ise karşılıksız burs verilmesini istedi.
İMZALAR KAYMAKAMLIKTA
Açıklama sonrasında oluşturulan heyetle, toplanan imzalar kaymakamlığa götürüldü. Heyette EMEP İlçe Başkanı Ahmet Demirel, Şahintepe Mahallesi Muhtarı Hüseyin Aslan, İmat Köy Derneği Başkanı Süleyman Eryılmaz, Yozgat Tayip Köy Derneği Başkanı Selami Demirer, Küre Köy Derneği Başkanı Muharrem Bolat da yer aldı. İmzaları teslim alan Mamak İlçe Kaymakamı Nuh Mehmet Hamurcu, ödenek olmadığı için arsaların istimlak edilmediğini iddia ederek, “2010 bütçesi belirlendikten sonra eğitime ayrılan kaynakta arsaların istimlak edilmesi için bütçe ayrılırsa, gerekenlerin yapılacağını” söyledi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘Halk Bankası krizi fırsata çevirdi’

SONRAKİ HABER

Muğla Fethiye'de orman yangını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa