22 Kasım 2009 00:00

Türkiye gençliğine çağrı

EMEK Gençliği, Türkiye gençliğine İş, Eğitim ve Barış talebiyle düzenleyeceği konferansa katılım çağrısı yaptı. Türkiye gençliğini derin bir krize sürüklediğine dikkat çeken Emek Gençliği, insanca koşullarda yaşamak istediklerini ve talepleri için mücadele edeceklerini duyurdu.

Paylaş

İŞ, Eğitim ve Barış talebiyle konferans sürecine giren Emek Gençliği, gençleri talepleriyle konferanslarına katılmaya çağırdı. Konferans sürecinde gençlerle yüz yüze gelecek olan Emek Gençliği, geçliğin yaşadığı sorunları ve taleplerini tartışacak. AKP’nin sözde reform paketleriyle kendilerini krizden çıkarmaya çalışırken, Türkiye gençliğini derin bir krize sürüklediklerini ifade eden Emek Gençliği üyeleri, insanca koşullarda yaşamak istediklerini ve bunun için mücadele edeceklerini duyurdu.
EĞİTİM SAĞLIK HAKKINDAN YOKSUNUZ
Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen Emek Gençliği üyeleri, buradan alkış ve sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesi’ne yürüdü. Burada konuşan Emek Gençliği İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Cem Avaroğlu, gençlerin eğitimlerini sürdürürken potansiyel işsiz, iş ararken potansiyel köle haline getirildiğine dikkat çekti. Eğitim ve sağlık haklarından yararlanamayan, sportif, kültürel, sosyal alanları ve olanakları bulunmayan binlerce gencin olduğunu söyleyen Avaroğlu, eğitim müfredatının bilim dışı ve ezberci olduğunu, din dersinin ise halen zorunlu olduğunu dile getirdi. Öte yandan doğal olarak tanınması gereken anadilde eğitim hakkının halen yasak olduğunu hatırlatan Avaroğlu, üniversitelerde YÖK eliyle baskı ve kadrolaşmanın artarak devam ettiğini ifade etti.
ULAŞIM VE BARINMA SORUN
Bir yandan zam üstüne zam gelirken, halihazırdaki ulaşım ve barınma masraflarını ödeyemediklerini dile getiren Avaroğlu, ataması yapılmayan binlerce öğretmen adayının olduğunu ve bilimsel araştırma yapmak isteyen akademisyenlerin 50d ile önünün kesildiğini söyledi.
Tüm Türkiye gençliğinin özlemi olarak ifade etmek istedikleri sözler olduğunu belirten Avaroğlu, “insanca koşullarda çalışmak ve yaşamak, parasız, bilimsel, demokratik ve anadilde eğitim alabilmek, barış içinde, eşit ve özgür koşulların sağlandığı bir gelecek istiyoruz. Bunları gerçekleştirmek sadece bizim ellerimizdedir” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

KESK üyeleri aylar sonra serbest

SONRAKİ HABER

ABD, Kuzey Kore'nin füze denemelerini görüşmek üzere BMGK'yi toplantıya çağırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa