22 Kasım 2009 05:00

NOT

CHP’nin ‘son gerçek solcusu’ muamelesi görüyordu bir süredir. AKP ile arayı bozmuş olma sancıları çeken, gel gör ki Deniz Baykal’lı CHP’nin perişanlığında derdine bir türlü derman bulamayan Aydın Doğan medyasının son solcusu.

Paylaş

CHP’nin ‘son gerçek solcusu’ muamelesi görüyordu bir süredir. AKP ile arayı bozmuş olma sancıları çeken, gel gör ki Deniz Baykal’lı CHP’nin perişanlığında derdine bir türlü derman bulamayan Aydın Doğan medyasının son solcusu. Eski SSK bürokratı, yeni “sakin güç”. Aslında mahallenin son çekirgesi olarak epeyce iyi de zıplamıştı. Deniz Baykal bile onu övmüştü mesela: Bizde Kemal Bey gibi daha ne cevherler var da siz bilmiyorsunuz. Aslında Kılıçdaroğlu’nu sıradanlaştıracak bir söz gibi de anlaşılabilir bu laf ama Baykal da kendinden başka birini ancak bu kadar övebilir! Yapısı öyle!
Gel gör ki hayatın en çevik çekirgeler için bile öldürücü tuzakları vardır her zaman. Ve hiç ummadığı anda karşısına çıkıverir. Kemal Bey o gün Meclis’e giderken o tuzağın Onur Öymen kılığında karşısına çıkacağını biliyor muydu acaba? Ankara’nın iç karartıcı devlet koridorlarında bir ömür tükettikten sonra siyasetin bu kurtlar sofrasında süper Kemal oluvermek kolay mı? Hele de arasına karıştığın kurtlar partisinin sırtında 80 yıllık günahlar birikmişse. İşte kürsüde konuşuyor Genel Başkan Yardımcın, “Dersim isyanında analar ağlıyor diye durduk mu? Yürüyün Cumhuriyetin aslanları sağ koman anaların evlatlarını!” Nasıl yazıyor Meclis zabıtlarında: (CHP sıralarından alkışlar.) Bir dakika yahu, bu Dersim dediği bizim çekirgenin oralar değil mi? Süper sakin gücün memleketi!
Buyur sana halis muhlis bir beton CHP kafası. Ağlasınlar anasını satayım deyip geçsen... Yok, süper çekirge bunun altında kalırsa olmaz, “Onur Bey gereğini yapmalı”... Ne demek bu, “Bizim Genel Başkan yardımcımız Onur Öymen büyük bir hata yaptı, bize uymaz bir laf etti. Şimdi istifa etmeli, partimizden gitmeli” demek değil mi? Ama işte etmiyor ve Baykal da dahil bütün Öymen’ler, Anadol’lar,Sav’lar sakin güç çekirgeye, “heyecanlı afacan” muamelesi ediyorlar. Bu CHP öyle donup kalmış ki sakin güç Kemal bile aralarında heyecan fırtınası olup çıkıyor! Onur Öymen bir de tüy dikiveriyor, “Kemal Bey de konuşmamı alkışlamıştı halbuki, şimdi niye kızıyor anlamadım?” Ki kendisi işine gelmeyen şeyleri anlamayacak kadar iyi eğitimli, kültürlü, diplomat ve dahi elegant bir şahsiyettir malum!
Bu özellikleri sayesinde Yılmaz Özdil gibi büyük kalem ustaları arasında hayranları çoktur!
Ah Kemal Bey vah Kemal Bey, kimse demedi mi sana CHP’de solculuk edilecek günler değil bu günler. Bak Canan Arıtman’a açıktan sallıyor ne güzel Kürde de, Ermeniye de, demokrasiye de... Asıp kesmediği kimse kalmadı ve halen CHP’nin en gözde vekili! Meclis’in bir numaralı gösteri organizatörü... Devir o devir yani!
Gereğini yapmayıp bir de üste çıkınca Onur Öymen, ne yapsın Kemal Bey? Tuttu Almanya’ya gitti! “Siyasi ahlak” konulu konferanslar vermeye. Ki Almanya’nın da buna gerçekten çok ihtiyacı vardı! Giderken de, Başbakan’ın şakşakçılığı nedeniyle kendisiyle dalga geçtiğini duymuş ya, şöyle buyurdu: “Ona dersini Almanya’da vereceğim.” Dün duyduk ki vermiş. İçeriği şu verilen dersin, “Ben Onur Bey’in konuşmasının o bölümünü alkışlamadım.” Helal olsun vallahi, Tayyip Erdoğan kahrolmuştur kesinlikle, Kızılcahamam’a da onun için kaçmıştır. İncinmiş gururunu tamir etmeye!
Evet, dünyanın en gerici sosyal demokrat partisinde solculuk buraya kadar! ‘Solcu sakin gücün’ politik ölümü böyle oluyor. Politik hayatı kendisi için oldukça heyecanlı ve bizim için de epeyce eğlenceli geçti.
Hiçbir şeyden çekmedi dünyada
Partisinden çektiği kadar
Hatta sakin yaratıldığından bile
O kadar müteessir değildi
Parti üst yönetimi kafasına vurmadığı zamanlarda
Anmazdı ama inkarın adını
Aslında solcu da sayılmazdı
O yüzden yazık bile olmadı Kemal Efendiye!
VEDAT İLBEYOĞLU
ÖNCEKİ HABER

Erler hukuk zayiatı!

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa