22 Kasım 2009 05:00

Erler hukuk zayiatı!

Er Mesut Bulut’un babası Sinan Bulut, “Kanunda yeri varsa Teğmen Mehmet Tümer’in sivil mahkemelerde yargılanmasını istiyoruz” dedi.

Paylaş

UYUYAN askeri cezalandırmak için erin eline el bombası tutuşturup 4 askerin ölümüne neden olan teğmene verilen ceza şaşırttı. Asker aileleri müebbet beklerken el bombalı teğmene Askeri Mahkeme sadece 9 yıl 2 ay hapis cezası verdi.
SİVİL MAHKEMEDE YARGILANSIN
Asker aileleri karara tepki gösterdi. Er İbrahim Öztürk’ün babası Hacı Öztürk, “Biz ağırlaştırılmış müebbet beklerken sadece 9 yıl 2 ay ceza verildi. Temyiz hakkımızı kullanacağız. Bugün çıkan kararla bir kez daha yıkıldık” dedi. Er Mesut Bulut’un babası Sinan Bulut, “Kanunda yeri varsa Teğmen Mehmet Tümer’in sivil mahkemelerde yargılanmasını istiyoruz” dedi.
HER ASKER 27 AY CEZA
Teğmen Mehmet Tümer’e 8. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ndeki duruşmada 9 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Ceza dörde bölündüğünde teğmen her asker için 27 ay ceza almış oldu.
Teğmen Tümer’e son sözü sorulduğunda “El bombasını ceza olarak vermedim. Eğitim amaçlı el bombasının pimini çektim. O sürede kavgalı iki askerle ilgilendim, eğitimi tamamlayamadım. Tahliyemi istiyorum” dedi.
NE OLMUŞTU?
Karakoçan İlçesi Koçyiğitler Piyade Taburu’nda iç güvenlik harekatının sürdürüldüğü 17 Ağustos 2009 tarihinde Teğmen Mehmet Tümer, emirlerini yerine getirmediği gerekçesiyle cezalandırmak amacıyla Piyade Onbaşı İbrahim Öztürk’ün eline verdiği el bombası patlamıştı. Patlamada, Öztürk ile birlikte İbrahim Yaman, Piyade Onbaşı Ali Osman Altın ve Er Mesut Bulut, hayatını kaybetmişti. Askerlerin ölümü “eğitim zayiatı” olarak açıklanmıştı. (ELAZIĞ)
ÖNCEKİ HABER

Türker Tersanesi’nde ücret eylemi

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa