22 Kasım 2009 00:00

Var mısın gol müsün?

Acun Ilıcalı'nın televizyon sektörüne son armağanı Devler Ligi aslında nostaljiyi seven bizler için ideal bir program. Acun Ilıcalı dehasının son ürünü Devler Ligi, şimdilerde pek çoğunun ya yorumculuk yaptığı ya da evlerinde oturarak unutulmaya yüz tutan futbolcuların yeniden bir araya gelmesiyle oluşturulan bir turnuva.

Paylaş

Acun Ilıcalı'nın televizyon sektörüne son armağanı Devler Ligi aslında nostaljiyi seven bizler için ideal bir program. Acun Ilıcalı dehasının son ürünü Devler Ligi, şimdilerde pek çoğunun ya yorumculuk yaptığı ya da evlerinde oturarak unutulmaya yüz tutan futbolcuların yeniden bir araya gelmesiyle oluşturulan bir turnuva. Elbette her şey sırf nostalji adına yapılmıyor. Biraz da kavga, gürültü ve kazanma hırsı serpiştirilerek reytinglerde tavan yapma hevesi had safhada. Hepsi bir milyon tl var ve çocukluğumuzun yeşil saha yıldızları belki de hayatlarının son turnuvasında bir kez daha kazanmak istiyorlar. Acun Ilıcalı malum bu ülke insanını çok iyi analiz etmiş işin içine para, kazanma hırsı, kavga, nostalji ve Erman Toroğlu'nu katmış.
KUTU YOK MAÇ VAR!
Futbolu seven daha doğrusu sevmekten de öte ona tapan, futbolu vatan, millet meselesi haline getiren bir ülkede bu yapım tutmaz olur mu hiç? Elbette tutacaktır, salonlar dolacaktır ama programın daha ilk bölümünde Oktay Derelioğlu ile Pierre van Hooijdonk'un küfürleşmesi gerçekten sahici midir yoksa daha çok izlensin, daha çok izlensin diye yapılmış televizyon sektörünün kötü bir numarası mıdır işte onu anlayamadık. Kutuları açtırarak milyonları televizyona kilitleyen en son kutuda bazen hiçbir şey kazanıp bazen de kazansa da yine ağlayan insanları evlerimize konuk eden Acun Ilıcalı son gördüğümüzden bu yana çok yaşlanmış biraz da unutulmaktan hırpalanmış eski futbolcuları çim sahalarda değil de ufak halı sahalarda koşturarak bir televizyon yıldızı haline getirmiş.
ERMAN HOCA
TANJU'YU ATSANA!
Programın ilk bölümünde esip gürleyen, fırçalamadık adam bırakmayan, oldukça ciddi görünümüyle Amerikan filmlerindeki polis şeflerini aratmayan hakem hocamız Erman Toroğlu günler ilerledikçe Türk filmlerindeki şefkatli babalara dönüşür. Tanju Çolak'ın reklamsı hareketlerine kimi zaman da reklamsız fırçalarına rağmen onu bir baba şefkati ile bağışlayarak adeta "Ben eskiden hakemdim şimdi ise televizyon programında bir elçiyim" diyerek onu ısrarla oyunda tutarak "Reytinglerde nasıl tavan yapılır?" sınav sorusunun cevabı olmuştur.
SONBAHAR
NUMARASI
Televizyon dünyası ile ilgili bir tanım vardır. ''Televizyonda gördüğünüz her şey yalandır diye.'' Ama bizler bu yalana öylesine sarılmışızdır ki dizilerdeki en favori karakterimiz öldüğünde mutlaka yas tutar, oturup efkârlanırız. Ya da herhangi bir dizide beğendiğimiz bir kız başkasına gönül verdiğinde "Zaten o kız bana göre değildi" der başka diziden bir hatun beğeniriz. Devler Ligi'nde de özellikle Acun Ilıcalı'nın maç anlatımlarındaki yapay ses tonu aslında bir yalan rüzgârına ortak olduğumuzun kanıtı. Acun Ilıcalı'nın gol olduğunda da, kavga çıktığında da yahut bir futbolcu yere düştüğünde de bir türlü değiştiremediği program yapımcısı edası ile aslında biliyoruz ki ortada maç falan yok kötü bir sonbahar numarası var. Yapımda o kadar çok reklam molası veriliyor ki sanki reklam arası maç izliyoruz.
YENİ ÜRÜNÜMÜZ
FUTBOL
Devler Ligi'ni gördükten sonra diğer kanallarda boş durmaz. Yeni ligler, yeni takımlar oluştururlarsa hiç şaşırmamak lazım. Acun'a pas vermeyip Show Tv ekranında olmayanlardan bir takım kurup, mesela Hakan Şükür, Hagi ya da Metin, Ali, Feyyaz gibi isimleri bir araya getirip hakem olarak da Ahmet Çakar'ı ekrana koymak oldukça akılcı olur. Edebiyat kitaplarından diziler oluşturan mantık, yani okumasak da izleriz düşüncesi futboldan da mutlaka yeni ürünler çıkartacaktır.
UNUTULARAK
YAŞAMAK
Devler Ligi'nde gençliğimizin kahramanları yaşlanan bedenleri hayatlarının son turnuvalarından birinde "Eskiyi Anarak" mücadele ediyorlar. Binlerce kişinin izlediği statlardan küçük salonlara inmek onların da içini burkuyor mudur acaba? Şimdilerde pek çoğunun ne yaptığını bilmediğimiz isimler belki de bir kez daha hatırlanmanın keyfindeler. Ama ne yazık ki pek çoğunu izleyip, izleyip sonunda tekrardan unutacağız. Acaba bir kez daha hazırlar mı unutulmaya? Çünkü içlerinde Sergen, Nouma ya da Hakan Ünsal gibi çok medyatik olmayanlar da var. Devler Ligi'nde kim ne kazanır ne kaybeder, kim kaç gol atar, kim kaç gol yer bilinmez ama bu ligin galibi kesinlikle Acun Ilıcalı.
(İstanbul/EVRENSEL)
Refik Sıla Güvenç
ÖNCEKİ HABER

KİRVEME MEKTUPLAR

SONRAKİ HABER

EMO Karadeniz’de HES’leri inceledi: HES'lerin yarattığı tablo vahim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa