23 Kasım 2009 00:00

Eğitimcinin psikolojisi bozuk

TÜRK Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, maddi sorunlar nedeniyle öğretmenlerin psikolojilerinin bozuk olduğunu belirtti.

Paylaş

TÜRK Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, maddi sorunlar nedeniyle öğretmenlerin psikolojilerinin bozuk olduğunu belirtti. Öğretmenlerin yaşadıkları sıkıntılara rağmen yine de görevlerini yaptığını belirten Koncuk, sendikanın öğretmenlerle ilgili düzenlediği anketin sonuçlarını açıkladı:
* 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Türkiye genelinde düzenlenen ankete katılan okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimde görevli öğretmenlerin yüzde 70.5’inin kredi kartı borcu bulunuyor.
*Eğitimcilerin yüzde 43.9’unun 1001-5000 TL, yüzde 18.6’sının 5001-10 bin TL, yüzde 16.4’ünün 10 bin-20 bin TL arasında borcu var.
*Öğretmenlerin yüzde 21.6’sı, maddi sıkıntılar nedeniyle eşinden ayrılmak noktasına geldi.
*Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 34.1’i, ekonomik sorunlar nedeniyle kendilerini daha sinirli, kaygılı ve endişeli hissediyor.
*Öğretmenlerin uyku bozukluğu, dikkat dağınıklığı, depresyon ve panik atak gibi psikolojik sıkıntıları arttı.
*Ancak yaşadıkları tüm sıkıntılara rağmen öğretmenlerin yüzde 62.7’si mesleğini severek yapıyor.
*Ankete göre mesleğini severek yapmayan öğretmenler ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğretmenlere yönelik tutumu nedeniyle mesleklerinden soğuduklarını belirtti.
*Öğretmenlerin yüzde 96.7’si MEB’in öğretmenlere yeterli desteği vermediğini düşünüyor.
*“Milli Eğitim Bakanı olsanız ilk olarak ne yapardınız” sorusuna öğretmenlerin 37.6’sı, “Eğitimcilerin özlük hakları ve ücretlerinde iyileştirme yapardım” yanıtını verdi.
*Yüzde 17.8’i ise “Eğitime yeterli kaynak ayrılmasını sağlardım” dedi.
*Yüzde 12.5’i de “Öğretmenlerin kadrolu, sözleşmeli, ücretli ve vekil olarak parçalı istihdamına son verirdim” dedi.
Ayrıca Koncuk, 310 bin atama bekleyen öğretmen olduğunun altını çizdi ve eğitimcilere haklarını vermeyen bir sistemde geleceğe yönelik iyimser beklentiler içinde olunmamasını istedi. Koncuk, 25 Kasım’da AKP Hükümeti’ni uyarmak üzere iş bırakacaklarını söyledi.
(Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çocuk gününde çocuğa işkence iddiası

SONRAKİ HABER

HDP 4'üncü olağan kongresini gerçekleştiriyor: Halklar kazanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...