23 Kasım 2009 00:00

Çocuk gününde çocuğa işkence iddiası

DÜNYA Çocuk Hakları Günü’nde Adana’da bir çocuğun, sivil polisler tarafından kaçırılıp işkenceye maruz kaldığı iddia edildi.

Paylaş

DÜNYA Çocuk Hakları Günü’nde Adana’da bir çocuğun, sivil polisler tarafından kaçırılıp işkenceye maruz kaldığı iddia edildi. Karakolda “Eylemlerde senin de görüntülerin var” denildiği iddia edilen 15 yaşındaki H.K, kendisine ajanlık teklif edildiğini söyledi.
Dünya Çocuk Hakları Haftası nedeniyle birçok yerde çocuklara yönelik işkence ve kötü muameleye karşı eylem ve etkinlikler devam ederken, Adana’dan bir işkence iddiası geldi. Merkez Seyhan ilçesine bağlı Barbaros Semti’nde oturan H.K. (15), 20 Kasım’da çalıştığı yerden sabah saatlerinde gözaltına alınarak Çocuk Şubesi’ne götürüldüğünü ve orada polislerin kendisini döverek hakaretlerde bulunduğun iddia etti.
‘TEKME TOKAT DÖVDÜLER’
20 Kasım’da çalıştığı kebapçıdan sivil polisler tarafından gözaltına alındığını belirten H.K, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Saat 09.00 gibi beni çalıştığım yerde gözaltına aldılar ve karakola götürdüler. Oradan da Çocuk Şubesi’ne götürdüler. Şubede kolumu bükerek tekme tokat dövmeye başladılar. Daha sonra beni yukarı bir yere götürdüler. Sanırım sorgu odasıydı. Müdür geldi, bana ‘Senin suçun nedir’ diye sordu. Ben de bir suçum olmadığını, şüpheli olarak getirdiklerini söyledim. Bana ‘Nasıl suçun yok, mahallede yapılan eylemlerde senin de görüntülerin var’ dediler. Ben de kabul etmedim. Daha sonra bana bazı görüntüler gösterdiler. Gösterdikleri görüntülerden kimleri tanıdığımı sordular. Ben de ‘Kimseyi tanımıyorum’ dedim. Bunun üzerine müdürle birlikte iki kişi beni yine dövmeye başladı.”
‘TERÖRLE MÜCADELE ŞUBESİNDEN POLİSLER GELDİ’
Kendisine ajanlık da teklif edildiğini söyleyen H.K, sorguda mahalledeki eylemlerin kimler tarafından yaptırıldığının da sorulduğunu ifade ederek, “Ben de ‘Kimse bize eylem yaptırmıyor’ diye cevap verdim. Bunun üzerine beni yine dövmeye başladılar. Ardından Terörle Mücadele Şubesi’nden polisler geldi. Onlar da dediklerini yapmadığım için dövdüler” dedi. Dövmelerin ardından tekrar kendisiyle konuşulduğunu ifade eden H.K, çalıştığı yerden ne kadar para aldığının sorulduğunu belirterek, “70 TL aldığımı söyledim. ‘Biz sana 70 milyon ve cep telefonu verelim, sen de bize yardımcı ol’ dediler. Ben de ‘Ajanlık mı yapayım size?’ dedim. ‘Yok, yardımcı olacaksın’ dediler. Ben kabul etmeyince küfür ederek dayak atmaya başladılar. ‘Bu eylemleri size yaptıranlar Ermenidir sen de Ermenisin’ dediler ve tekrar dövdüler. Dudağımı patlattılar” diye konuştu.
Ardından serbest bırakıldığını söyleyen H.K, polislerin “Seni pazartesi tekrar alacağız, mahkemeye çıkacaksın” dediğini iddia etti. (Adana/DİHA)
Seyit Akyüz
Reklam
ÖNCEKİ HABER

DTP konvoyuna İzmir’de saldırı

SONRAKİ HABER

HDP'den Trump'ın "Ortadoğu Planı"na tepki: Tek taraflı anlaşmalar barışı sağlayamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...