23 Kasım 2009 00:00

Barış Grubu VATSO’yu ziyaret etti

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine Kandil ve Mahmur’dan Türkiye’ye gelen Barış ve Demokratik Çözüm Grubu üyeleri Van Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti

Paylaş

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine Kandil ve Mahmur’dan Türkiye’ye gelen Barış ve Demokratik Çözüm Grubu üyeleri Van Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.
Öcalan’ın çağrısı ile Türkiye’ye gelen Barış ve Demokratik Çözüm Grubu üyelerinden Gülbahar Çiçekçi, Nurettin Turgut ve Nizar Buldan, DTP İl yöneticileri ile birlikte Van Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Çelik tarafından, Yönetim Kurulu odasında karşılanan Barış Grubu üyeleri, Türkiye’de yaşanacak bir barışa şans verilmesi gerektiğini belirtti.
1992 yılından bu yana barışa ilişkin çabaların olduğunu söyleyen Kandil Barış Grubu’ndan Gülbahar Çiçekçi, savaştan rant elde edenlerin barışı sürekli sabote etme çabası içinde olduklarını söyledi. 15 yıldır sürdürülen bir barış dilinin yarattığı ortamın ve bu yılın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Çiçekçi, gelen barış gruplarının iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayarak, “Bu gelen üç grupla yaşanan tartışmalar sayın Erdoğan’ın açılım paketinin içini dolduracak güçtedir” ifadesinde bulundu.
ZORUNLU GİTTİK GÖNÜLLÜ DÖNDÜK
Çiçekçi’nin ardından söz alan Mahmur Barış Grubu’ndan Nurettin Turgut ise, bu topraklardan kendi istekleriyle gitmediklerini fakat büyük bir umutla geldiklerini ifade ederek, “Umuyorum bu gönüllü gelişimiz barışa, onurlu bir barışa vesile olur. Biz bu çerçevede bu umutla zorunlu olarak çıktığımız ülkemize gönüllü döndük” diye konuştu.
Barış Grubu üyelerinden Nizar Buldan da son günlerde Mahmur Kampı’na ilişkin yapılan tartışmalara atıfta bulunarak, kampın oluşumunda büyük bedellerin verildiğini vurguladı.
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Çelik de gelen barış gruplarının gelişinin umut verici bir durum yaşattığını belirterek, bundan sonra barış adına atılacak tüm adımlara destek vererek, içinde yer alacaklarını belirtti.
(Van/DİHA)


ÖNCEKİ HABER

Ağrı’da ‘Anadil ve Kürtler’ paneli

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa