23 Kasım 2009 00:00

Fotoğraflar hesap soruyor

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) Toplumcu Gerçekçi Belgesel Fotoğraf Atölyesi’nden Fotoğrafçı ...

Paylaş

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) Toplumcu Gerçekçi Belgesel Fotoğraf Atölyesi’nden Fotoğrafçı Mehmet Özer’in öğrencileri kadın fotoğrafçılar, Mirabel kardeşler anısına fotoğraf sergisi açtılar. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Mülkiyeliler Birliği’nin de katkıları ile hazırlanan sergi, hafta sonunda Konur Sokak’ta Ankaralılarla buluştu.
Kadın fotoğrafçılar, deklanşöre bu kez Mirabel kızkardeşler anısına, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için bastılar. “Yaşasın Kelebekler” ismini verdikleri sergide kadın fotoğrafçılar, kendi objektiflerinden kadına yönelik şiddeti yansıttılar. Savaşlar, devlet şiddeti, taciz, tecavüz, yoksulluk gibi kadına yönelik şiddetin çeşitli biçimlerini fotoğraflarıyla gösteren kadınlar, sergilerinde farklı sanatçıların fotoğraflarına da yer verdiler.
Savaş ve çatışmalarda silahlarla, tanklarla burun buruna bırakılan kadınlar, sokak ortasında şiddete uğrayan kadınlar, sırtına bağladığı bebesi ile tarlada sağlıksız şartlarda çalışan kadınlar, ekmek ve özgürlük mücadelesindeki kadınlar, sergide yer alan fotoğraflardan sadece birkaçı. Sergide, İsrail ordusunun Gazze şeridi’nde Filistinlilerin evlerini yıkmasına engel olmaya çalışırken buldozer tarafından ezilen barış eylemcisi Rachel Corrie’nin fotoğrafına da yer verildi. Sergiye kadın erkek çok sayıda kişi ilgi gösterdi.
AYNI ZİHNİYET SÜRÜYOR
Serginin açılışında konuşan AFSAD Toplumcu Gerçekçi Belgesel Fotoğraf Atölyesi’nden Türkan Namlucu, 49 yıl önce Mirabel kardeşlerin Dominik Cumhuriyeti’nde Trüjillo diktatörlüğü tarafından tecavüz edilerek öldürülmesinin ardından 25 Kasım’ın, kadına yönelik devlet şiddetine karşı mücadele günü olarak ele alındığını söyledi. Mirabel kardeşlerin tecavüzcü katil devletlere ve rejimlere karşı mücadelenin simgesi haline geldiklerini vurgulayan Namlucu, Mirabel kardeşlerin hesabını sormak için başlayan mücadelenin 49 yıldır devam ettiğini belirtti. Namlucu, “Sıra şimdi bizim kelebeklerin hesabını sormada. Trujillo diktatörlüğü bugün yok, ama aynı zihniyet hâlâ sürüyor. Hâlâ kadınlar katlediliyor, tecavüze uğramaya ve gelecekleri çalınmaya devam ediyor” dedi.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Hal ile kalp arasına kurulan köprüden müzikle geçmek

SONRAKİ HABER

Bingöl'deki madencilik projesine Danıştay "dur" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa