24 Kasım 2009 00:00

CHP’de Dersim depremi

Öymen’in sözlerinin ardından birçok ilde gerçekleşen istifa ve gösterilerin ardından asıl deprem Dersim’de yaşandı

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in Dersim katliamını savunan sözlerine tepkiler sürerken, Dersim’de aralarında eski Milletvekili Hasan Güyüldar, Pülümür Belediye Başkanı Mesut Coşkun, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek ile ilçe başkanlarının da bulunduğu 400’ü aşkın kişi partilerinden istifa etti.
İstifaların süreceği belirtilirken, yüzlerce Dersimlinin katıldığı basın açıklamasında, Dersimli olarak artık CHP’de kalmanın utanç verici olduğu dile getirildi.
KATLİAMI SAVUNMAK İNSANLIK AYIBIDIR
İstifa edenler adına ortak açıklamayı okuyan Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Onur Öymen’in 10 Kasım’da TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayla Dersim halkının yarasını kanattığını dile getirdi. Sarıgül, “Öymen’in bu tavrı, onun anlayışının, sorunları çözmek değil şiddetle yönetmek olduğunu göstermiştir” dedi. Dersim halkının, barış ve kardeşliği, her bireyin eşit, hür yaşamasını yürekten isteyen ve bunun mücadelesini bedeller ödeyerek veren bir halk olduğunu dile getiren Sarıgül, “Dersim’e ve Dersim halkına düşman gözüyle bakmak, TBMM kürsüsünden gözümüzün içine baka baka atalarımıza yaşatılan kıyımları çözüm olarak sunmak, bununla övünmek insanlık ayıbıdır; insanları kandırmaktır” dedi.
Bu anlayışa sahip bir partinin içinde Dersimli olarak yer almalarının utanç verici olacağını belirten Sarıgül, “Dersim’de kadın, erkek ve çocuklardan oluşan on binlerce masum insanın öldürülmesini meşrulaştırmaya çalışan bir anlayış ile aynı çizgide olmamız imkansız olduğu için CHP’den istifa ediyoruz” şeklinde konuştu.
Açıklamanın ardından CHP il binasına giden belediye başkanları ve ilçe yöneticileri, İl Başkanı Hüseyin Güneş’e istifa dilekçelerini sundu. Görüşme sırasında oldukça gergin olduğu gözlenen Güneş, sorularımızı yanıtsız bırakırken, daha sonra bir açıklama yapacağını söyledi. İstifa edenler arasında yer alan Pülümür Belediye Başkanı Mesut Coşkun, şu an itibariyle istifa edenlerin sayısının 400’ü aştığını, bu sayının daha da artacağını dile getirdi.
(Tunceli/EVRENSEL)


CHP’DE KALMAK HALKA İHANETTİR
Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tunceli eski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Asker Güler, Öymen’in sözlerini ancak insanlıktan nasibini almamış olanların sarf edebileceğini dile getirdi. Onur Öymen’in sözlerinin bir dil sürçmesi değil, bir zihniyetin ve niyetin dışavurumu olduğunu ifade eden Güler, “Öymen, kendi bireysel fikrini değil CHP politikasını ifade etmiştir” dedi. Güneş, artık CHP’de kalmanın halka ihanet anlamına geleceğini belirtti.

İSTİFALARDA ÖNE ÇIKAN İSİMLER

Hasan Güyüldar (CHP eski Tunceli Milletvekili)
Mesut Coşkun (Pülümür Belediye Başkanı)
Mustafa Sarıgül (Ovacık Belediye Başkanı)
Cafer Kırmızıçiçek (Nazımiye Belediye Başkanı)
Hasan Hayri Kesik (Pülümür İlçe Başkanı)
Ali Asker Güler (Tunceli eski Tic. ve San. Odası Başkanı)
Hasan Kuru (Tunceli Tic. ve San. Odası Meclis Başkanı)
Davut Yıldırım (CHP eski İlçe Başkanı)
Yaşar Moğultay (Dersimspor Başkanı)
Ali Güyüldar (Tunceli San. ve Tic. Odası Disiplin Kurulu Başkanı)
Doğan Benli (CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyesi)
Kemal Bozkurt (CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi)
Abdullah Kırmızıdağ (Nazımiye İlçe Başkanı)
İsmail Hakkı Şen (Pülümür İl Genel Meclisi Üyesi)

CHP ÖYMEN’E SAHİP ÇIKMIŞTIR

Konuya ilişkin bir açıklama yapan eski Milletvekili Hasan Güyüldar, Onur Öymen’in sözlerinin, ‘Neden analar ağlamasın, neden Kürtler yakılmasın, savaş olmasın?’ anlamına geldiğini dile getirdi. Bugüne kadar genel merkezden bir açıklama beklediklerini söyleyen Güyüldar, “Maalesef, Baykal başta olmak üzere CHP, Öymen’e sahip çıkmıştır. Bunu kabul etmemiz mümkün değildi ve istifa ettik” şeklinde konuştu.
Erdal İmrek
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tüzel, Dersimlilere seslendi

SONRAKİ HABER

Baran Tursun Vakfına açılan davalara AYM hak ihlali kararı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...