24 Kasım 2009 00:00

PAŞALAR KAFESE GiRECEK Mi?

ERGENEKON’a paralel olarak yürütülen Poyrazköy soruşturması kapsamında bugüne kadar 37 subay ifade verdi.

Paylaş

ERGENEKON’a paralel olarak yürütülen Poyrazköy soruşturması kapsamında bugüne kadar 37 subay ifade verdi. Şüphelilerden, aralarında Binbaşı Levent Bektaş’ın da bulunduğu 7 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bektaş’ın bilgisayarında bulunan ‘Kafes Planı’nda bazı denizci amirallerin de ismi geçiyordu. Şimdi merakla cevabı beklenen soru ise amirallerin ifadeye gelip gelmeyecekleri.
LİSTE KABARIK
Kafes Operasyonu Eylem Planı’nı uygulamaya koyacak gizli hücrelerde görev aldığı ileri sürülen 37 subay ve astsubayın sorgusu tamamlandı. Ancak planda adı geçtiği ileri sürülen Danışma Kurulu Başkanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, Başkan Yardımcısı Koramiral Kadir Sağdıç, Danışma Kurulu Üyesi Tuğamiral M. Fatih Ilgar ve Özel Operasyon Gücü Komutanı Deniz Piyade Kurmay Kıdemli Albay Mücahit Erakyol’un henüz ifadesi alınmadı.
İMHA EMRİNİ ÖĞÜTÇÜ MÜ VERDİ?
Önümüzdeki günlerde ifadesine başvurulması beklenen Öğütçü, Kuzey Deniz saha komutanlığı görevinden geçen ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şûra kararıyla emekliye ayrılmıştı. Kuzey Deniz saha komutanlığı görevine ise ‘Kafes Planı’nda Öğütçü’nün yardımcısı gözüken Koramiral Sağdıç atandı.
Ergenekon savcıları 14 Kasım 2008 tarihinde Rahmi Koç Müzesi’ndeki Uluç Ali Reis Denizaltı’sında geçen yıl bulunan patlayıcılarla ilgili keşif yapmıştı. İlerleyen günlerde bulunan patlayıcıların Koramiral Öğütçü’nün emri ile imha edildiği iddiası gündeme gelmişti.
‘ÖNEMSİZ’ SAVUNMASI
Kuzey Deniz saha komutanlığı görevinden ayrılışı nedeniyle 10 Ağustos 2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a veda ziyaretinde bulunan Öğütçü, bu konu ile ilgili soruya “...şunu bilin, o mühimmatları ben imha ettirmedim. Tamamen kanuna göre görev yaptık. Deniz Kuvvetleri’nden müsaade almadan da benim onu imha ettirmem mümkün değil” demişti.
Denizaltındaki patlayıcıların önemsiz olduğunu ileri süren Öğütçü, patlayıcıların 1960’lı yıllarda Amerikalıların kullandığı ve en az 20 yıllık olan bazı materyaller olduğunu savunmuştu.
20-25 YILDA BİR AYAR!
Öğütçü’nün yerine Kuzey Deniz saha komutanlığı görevine getirilen Deniz Eğitim Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç’ın adı, internete düşen bir ses kaydıyla gündeme gelmişti. Kendisine ait olduğu iddia edilen ses kaydında Sağdıç, darbe imasında bulunuyor ve ‘ordunun 20-25 yılda bir siyasilerin elinde yozlaşan sistemi tekrar rayına oturtmak zorunda kaldığını, askerin gerektiği zaman gerekli reaksiyonları gösterebileceğini’ söylüyordu.
ÇÜRÜK SKANDALI
Kafes planında ‘yönetici’ olduğu ileri sürülen Tuğamiral M. Fatih Ilgar’ın adı Deniz Kuvvetleri’nde çürük skandalında da geçmişti. İddiaya göre Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda çok sayıda komutanın yakınlarına çürük raporu verildi.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı imzalı ve ‘gizli’ ibareli belgelerde üç tümamiral, üç tuğamiral ve onlarca kurmay albay ve yakınlarının ismi yer almıştı.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

YARGI DiKEN USTUNDE

SONRAKİ HABER

Mobilya fabrikasında çalışan İşçi Erol Karaş’ın sol kolu makineye sıkıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa