24 Kasım 2009 00:00

CHP’ye yumurta yağmuru

İSTANBUL’da CHP binasına taş ve yumurta atıldı. Eylem boyunca apartmandakiler balkonlara çıkarak alkış ve zılgıtlarla destek verdi.

Paylaş

İSTANBUL’da CHP binasına taş ve yumurta atıldı. Eylem boyunca apartmandakiler balkonlara çıkarak alkış ve zılgıtlarla destek verdi. Elazığ ve Aydın’da da eylem yerleri CHP binaları önüydü.
Öymen’in Dersim katliamı açıklamaları nedeniyle eleştirilerin hedefi olan CHP Sultangazi’de de protesto edildi. Gazi Mahallesi’nde CHP ve Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen bin kişinin katıldığı bir yürüyüşle kınandı. Gazi Cemevi’nde toplanmaya başlayan kitle daha sonra buradan CHP Sultangazi ilçe başkanlığına kadar yürüdü. CHP önüne gelenleri polis ablukası karşıladı.
‘KATLİAMLA ÖVÜNENLERLE HESAPLAŞALIM’
Burada basın açıklamasını okuyan TUDEF Sultangazi Dersim Kültür Derneği Başkanı İbrahim Elyak “Öymen’in yaptığı bu açıklama insanlık ayıbıdır” dedi. Elyak Dersim katliamının cumhuriyet tarihinin en kanlı ve trajik olaylarından bir olduğunu belirttiği konuşmasında bu katliamı övünç duyulacak bir olaymış gibi sunmak isteyenlerle hesaplaşılması gerektiğini ifade etti.
AKP SAMİMİYETİNİ GÖSTERSİN
AKP’nin de tartışmalardan siyasi rant elde etmeye çalıştığına dikkat çeken Elyak “AKP’yi sorumluluğa davet ediyoruz. Dersim adının geri verilmesi ve arşivlerin derhal açılması konusunda samimiyetlerini göstermelerini bekliyoruz” dedi.
CHP’DEN İSTİFA ÇAĞRISI
İbrahim Elyak basın açıklamasını CHP’nin içerisinde hangi kademede olursa olsun faaliyet yürüten Dersim’lilere, aydınlara ve ilerici tüm kesimlere seslenerek “derhal istifa edin” dedi. Gelen kitle basın açıklamasından sonra CHP Sultangazi ilçesi önüne siyah çelenk bırakarak dağıldı. Eyleme EMEP, DTP, ESP, DÖH, TÖP, DHF, PARTİZAN ve ODAK’ın da aralarında bulunduğu siyasi partiler ve kurumlar da destek verdi.
AYDIN DA CHP’YE ÖFKELİ
Öymen’in Dersim katliamı üzerine söyledikleri, Aydın’da da tepkiyle karşılandı. Emek Partisi Aydın İl Örgütü, düzenlediği basın açıklamasıyla CHP’yi protesto etti. Basın açıklamasında konuşan EMEP İl Başkanı Abdurrahman Saran, CHP’nin statükoyu savunmak için Alevilere, Kürtlere, işçi ve emekçilere karşı olmaktan çekinmediğini kaydetti.
ELAZIĞ DA CHP ÖNÜNDE EYLEM
Hozat Garajı’ndan CHP Elazığ il binası önüne yürüyen EMEP ve DTP’liler alkışlar ve sloganlar eşliğinde yürüyerek CHP önünde bir basın açıklaması yaptılar. 200’ün üzerinde insanın katıldığı protestoda “Dersim de aslan Ankara da tavşan sende mi Brütüs Kemal” “Takke düştü kel göründü” dövizleri dikkat çekti. CHP il binasının önüne gelen kitle burada bir basın açıklaması yaptı. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

İskenderun’da slikozisten 44’üncü ölüm

SONRAKİ HABER

Youtube’un yapay zeka algoritması yanlışlıkla robot savaşı videolarını sildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa