24 Kasım 2009 05:00

Psikologlar yasa istedi

PSİKOLOGLAR, artık meslek yasasıyla tanınmak istiyorlar.

Paylaş

PSİKOLOGLAR, artık meslek yasasıyla tanınmak istiyorlar. “Kamuya nitelikli psikolojik hizmet için yasa istiyoruz” diyen psikologlar, seslerini Sağlık Bakanlığı’na duyurmak için Ankara’ya geldiler.
Türk Psikologlar Derneği (TPD) ve Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu’nun önceki gün düzenlediği mitinge; İzmir, İstanbul, Mersin, Bolu ve Ankara’dan onlarca öğrenci ve psikolog katıldı.Abdi İpekçi Parkı’na yürüyen psikomoglar adına konuşan Prof. Dr. Nuray Karancı, 1999 Gölcük depremine psikologların gönüllü olarak katıldığını belirtti. Mardin Bilge köyü katliamı yaşandıktan sonra da psikologların gönüllü olarak Mardin’e gittiğini hatırlatan Karancı, “Bizler gönüllü olarak halka hizmet sunmaktan ötürü gurur duyuyoruz, ancak yasamız olursa daha güçlü bir biçimde hizmet sunarız” diye konuştu.
TPD Trafik Komisyonu Başkanı Nebi Sümer ise çağdaş ülkelerde psikologların meslek yasası olduğuna, ancak Türkiye’de olmadığına dikkat çekerek , “Bu ayıptan kurtulmamız lazım. Gerekiyorsa Sağlık Bakanlığı önüne oturmalıyız, hakkımızı aramalıyız. Çünkü meslek yasası bir insan hakkıdır” dedi.
Meslek odasının olmaması nedeniyle, kimlerin psikolojik yardım verebileceği konusunda standartların oluşmadığını söyleyen TPD Başkanı Gonca Soygüt, “Bu belirsizlik alanında, bir bölümü psikoloji eğitimi bile görmemiş birçok kişi, denetimsiz çalışmalar yapabilmektedir” dedi. Halk sağlığını koruyacak bir meslek yasası çıkarılmasını isteyen Soygüt, Sağlık Bakanlığı’nın, psikologların talebini görmezden gelmemesini istedi. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Türker işçisi ‘yeter!’ dedi

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa