24 Kasım 2009 05:00

Türker işçisi ‘yeter!’ dedi

TÜRKER Tersanesi’ndeki işçiler cumartesi günü, alamadıkları ücretleri için bir eylem yaptı.

Paylaş

TÜRKER Tersanesi’ndeki işçiler cumartesi günü, alamadıkları ücretleri için bir eylem yaptı. Sabah iş yerine gelen 200 işçi tersane önünde toplanmaya başladı. Aralarında altı aydır ücretlerini alamayanların da bulunduğu işçiler ıslık ve alkışlarla durumu protesto etti.
Ücretlerinin zamanında ödenmemesinden şikayet eden işçiler, geçim sıkıntısı çektiklerini belirterek “6 aydır çalışıp parasını alamayanlar var, kendi kadrolu elemanlarına para veriyorlar taşerona vermiyorlar, niye diye sorduğumuzda ‘Bırakın orası bize kalsın’ diyorlar işçileri bir tutmuyorlar” şeklinde konuştular.
Bir gün önce eylem yapmaya karar verdiklerini belirten işçiler “200-250 işçi kapıda beklemeye başladık, bağırdık ‘Hakkımızı verin, ya hakkımızı verin ya da birikmişlerimizi verip bizi çıkarın” şeklinde eylemi aktardılar. Eylemin iki saat sürmesi üzerine tersane müdürünün gelip konuşma yaptığını söyleyen işçiler müdürün “Biz de sıkıntıdayız, biz de karşıdan para alamıyoruz, uluslararası para sıkıntısı var, sigortalarınız yatıyor ücretleri de en geç salı günü vereceğiz” dediğini ifade ettiler.
İŞÇİLER ARASINDA BİRLİK VAR
Birlikte hareket ettiklerine değinen işçiler “Bir arkadaşımıza mühendis, adını, firmasını sordu o da tepki gösterdi ‘İşten mi çıkartacaksınız, paramı verin bu gün çıkartın dedi’ arkasında durduk, ‘Arkadaşımız çıkarsa hepimiz çıkarız’ dedik işçiler arasında birlik var” şeklinde konuştular.
İş koşullarının çok ağırlaştığından dile getiren işçiler “Bir iş bitince diğerine yolluyorlar, normalde bir ustanın günde 400 kilo demir işlemesi gerekir bizde 5-6 ton demir işlettiriliyor” dediler. Maaşların bankaya asgari ücretten yattığına dikkat çeken işçiler “Devlet bilmiyor mu bu koşullarda asgari ücretle çalışılmaz, demek ki onların da işine böyle geliyor, devlet bize sahip çıksın istiyoruz” diye konuştular.
İŞİ DURDURURUZ
İşlerin böyle gitmesi halinde çalışmayacaklarını belirten işçiler “Biz işten çıkarsak 400 işçiden 50’si kadrolu, onlarla işi yürütemezler. Bizi tehdit ederek ‘Bir Mehmet çıkar, bir Mehmet kapıda bekliyor’ diyorlardı ama işçiler birlik olunca tersane iki günde batar, salı günü paraları ödemezlerse işi komple durdururuz” dediler (Kocaeli/EVRENSEL)
Barış Kara - Engin Altunkıran
ÖNCEKİ HABER

Doğal gaza yüzde 50 zam kesinleşti

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa