24 Kasım 2009 00:00

Doğal gaza yüzde 50 zam kesinleşti

BOTAŞ’ın doğal gaz fiyatlarını 2010’da ortalama yüzde 50 artırmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

Paylaş

BOTAŞ’ın doğal gaz fiyatlarını 2010’da ortalama yüzde 50 artırmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Gaz satan ithalatçılar, gelecek yıl için belirledikleri satış fiyatlarını müşterilerine bildirmeye başladı. Bu yıl ortalama 250 dolara ithal edilen bin metreküp doğal gaz, Ocak 2010’dan itibaren santrallere ortalama 360 dolardan satılacak. Buna göre yeni yılda doğal gaz toptan satış rakamına yüzde 40-50 civarında zam gelecek.
ARTIŞ YÜZDE 70’İ BULABİLİR
Bugünlerde halkın en çok merak ettiği konulardan biri de “doğal gaza zam gelecek mi?” sorusuydu. Bu sorunun cevabı gaz satan ithalatçılardan geldi. Zaman gazetesinin ele geçerdiği belgelere göre 2010 yılı fiyat çalışmalarını yürüten şirketin ilk hesaplamalarında yüzde 50 civarında bir zam oranı ortaya çıktı. BOTAŞ’ın Azerbaycan’dan ucuz aldığı gaza ödeyeceği fiyat farkı ile alınmayan gaza vereceği parayla zam oranının yüzde 70’e çıkabileceği dile getiriliyor.
OCAKTA FİYATLAR BELİRLENECEK
Zaman gazetesinin haberine göre, 2010’da doğal gaz zammı kesin. Söz konusu belgelere göre bu yıl ortalama 250-260 dolar civarında alınan bin metreküp doğal gaz, aralıkta abonelere 280-290 dolar civarında satılacak. Ocaktan itibaren ise elektrik santralleri için 360-370 dolara çıkacak. Konut ve sanayi aboneleri için bu rakam daha da yüksek olacak. Fiyat artışının gerekçesi ise petrol ve dövizdeki hareketlenme. Bu sebeple doğal gaz pazarında yer alan şirketler, fiyat ayarlaması yapacak. Aynı şekilde kamu şirketi BOTAŞ da anlaşmalar gereği ocakta fiyatları yeniden belirleyecek. Çünkü geçmiş 6 aylık petrol ürün fiyatlarındaki değişim belirlenip üç ayda bir uygulamaya konuluyor. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Domuz gribinden iki ölüm daha

SONRAKİ HABER

Mültecileri kurtaran kaptan onur nişanını reddetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa