24 Kasım 2009 00:00

İngiltere’de işgal sorgusu başlıyor

İNGİLTERE’nin Irak savaşındaki rolüyle ilgili soruşturma bugün başlıyor.

Paylaş

İNGİLTERE’nin Irak savaşındaki rolüyle ilgili soruşturma bugün başlıyor. İngiltere’de hükümetin, Irak’ın işgaline niçin destek verdiği konusundaki eleştiriler yıllardır artarak dile getiriliyor.
Soruşturmayı yürüten komisyonun başkanı Sir John Chilcot, raporlarının, eksiksiz ve olaylara ışık tutacak nitelikte olacağını iddia etti. Kamuoyunda, hükümet tarafından belirlenen bir komisyonun ne kadar bağımsız olabileceği konusunda kuşkular bulunuyor. Emekli bir bürokrat olan Sir John Chilcot, komisyon üyelerinin farklı deneyimlere ve farklı bakış açılarına sahip, tamamıyla tarafsız kişilerden oluştuğunu söyledi.
Soruşturma kapsamında bugünden itibaren üst düzey yetkililer, Sir John Chilcot başkanlığındaki 5 kişilik komisyonun sorularını yanıtlayacaklar. Yeni yılda, komisyon karşısına çıkacak siyasetçiler arasında eski Başbakan Tony Blair de bulunuyor.
Ama Sir John Chilcot, bunun yalnızca bir soruşturma olduğunu, kimsenin yargılanmadığını özellikle vurguladı. Konuyla ilgili olarak hükümetin elindeki her türlü belgeye de erişimi olan komisyonun, raporunu mayıs ayında yapılacağı belli olan genel seçimden sonra yayınlaması bekleniyor.
BASININ HEDEFİNDE TONY BLAIR VAR
İngiliz gazeteleri, Irak savaşı soruşturmasına geniş yer ayırdı. The Guardian, görüşlerine başvurulacak komutanların, işgalin kötü planlandığını söylemelerinin beklendiğini yazdı. Gazetenin haberine göre komutanların ayrıca, işgale yönelik hazırlıkların, Tony Blair hükümetinin halkı yanlış yönlendirmeye yönelik çabaları yüzünden sabote edildiğini de söylemeleri bekleniyor.
The Independent Yazarı Bruce Anderson da, Irak’ın, Tony Blair’in kişiliğinden ayrı düşünülemeyeceğini yazdı. (DIŞ HABERLER)

NELER SORULACAK

Sir John Chilcot, şu ana kadar yaptıkları çalışmalar neticesinde soruşturmanın hangi sorulara odaklanacağının belli olduğunu söyledi.
Sir John, bunlar arasında hâlâ gündemde olan “siyasi karar mekanizmaları ile askeri planlama arasındaki ilişki, teçhizat ve personelin yeterli olup olmadığı ve savaşta ölenlerin yakınları ve yaralananlara yeterli destek verilip verilmediği” gibi sorular da bulunduğunu kaydetti. Ama Sir John Chilcot, birçok kişi için “İngiltere’nin bu savaşa gitmekte haklı olup olmadığı ve Irak’ın işgalinin meşru olup olmadığı” sorusunun kilit önemde olduğunu kaydetti. Bu sorulara net yanıtlar verip veremeyeceği sorulduğunda Sir John, “Net yanıtlar?.. Bir bakıma evet, verebiliriz. Ama bu bir mahkeme kararının taşıdığı netliği taşımayacak. Daha ziyade siyasi kararları andıracak. Akıllıca bir karar mıydı, doğru bilgilere ve tahlillere dayanıyor muydu, bunları söyleyebiliriz” dedi.

İNGİLİZ AMERİKAN DÜŞMANLIĞI

Daily Telegraph gazetesinde yer verilen gizli bir rapora göre Irak’taki İngiltere birliklerinin komutanı Tümgeneral Andrew Stewart, ABD’li meslektaşlarını “bir grup Marslı” olarak tanımlıyor ve ayrıca, “Irak’taki Amerikan siyasetini etkileme kapasitemiz pek az. Her türlü diyalog onlara acayip geliyor” ifadesini kullanıyor.
Gazetede yer verilen raporda, İngiltere ordusunun personel şefi Albay JK Tanner’ın, “(ABD ile) sözde ‘özel ilişkimize’ rağmen, bizlere Portekizlilerden farklı davranmadıklarını kabul ediyorum” şeklindeki sözleri de yer alıyor.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çin’de bir maden kazası daha yaşandı

SONRAKİ HABER

Pakistan'da protesto sırasında patlama: 7 ölü, 21 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...