24 Kasım 2009 00:00

KKTC’de sendikacılara polis saldırdı

KKTC’de, Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Değer Ödeneklerini Düzenleyen Yasa ...

Paylaş

KKTC’de, Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Değer Ödeneklerini Düzenleyen Yasa Tasarısı’na karşı meclis önünde eylem yapan sendika üyelerine polis saldırdı. Türkiye hükümeti ve KKTC hükümeti aleyhine sloganlar atan sendika üyeleri, meclisin önünde basın açıklaması yapmak istedi. Polisin izin vermemesi üzerine çıkan arbedede üç polis yaralandı, 17 sendika üyesi gözaltına alındı. Meclise girmeye çalışan göstericiler, polise ve meclis binasına yumurta, domates, taş ve pet şişe attı. Özel Harekat polisleri de devreye girerek biber gazı kullandı.
Göstericiler, “Ankara’nın uşağı olmayacağız”, “Faşistler dışarı”, “Direne direne kazanacağız” gibi sloganların yanı sıra milletvekilleri için de “Uşaklar dışarı halk içeri” şeklinde sloganlar attı. Daha sonra meclisin önünden ayrılan göstericiler, tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için CTP Başkanı ve ana muhalefet lideri Ferdi Sabait Soyer’le Lefkoşa Emniyet Müdürlüğü’ne geldiler. Soyer ve üç milletvekili, Lefkoşa emniyet müdürü ile görüşmek için binaya girdi. Emniyet Müdürlüğü önünde sendika üyeleri slogan atmayı sürdürdü.
Hükümeti istifaya davet eden sendika üyeleri, gözaltına alınan arkadaşları serbest bırakılıncaya kadar eylemi devam ettireceklerini bildirdiler.
TASARI NE İÇERİYOR?
KKTC'de kamuda yeni çalışmaya başlayacaklar için yeni maaş, ücret, ödenek ve ek mesai sistemi getiren tasarı, Cumhuriyet Meclisi İdari ve Sosyal İşler Komitesinin 20 Kasım Cuma günü yaptığı ve muhalefet milletvekillerinin katılmadığı toplantısında, oy birliğiyle geçti.
Cumhuriyet Meclisinden yapılan açıklamaya göre, yasa tasarısı, kamuda, kamu tüzel kişiliklerinde, kamu iktisadi teşebbüslerinde, kamu iştiraklerinde ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya başlayacak memur ve işçilere uygulanacak maaş ve özlük haklarında yeknesaklık sağlamak ve performansı artırmak amacıyla hazırlandı. Yasa tasarısına göre, kamuda yeni istihdam edilecek kişiler, istenilen performans puanını alamazlarsa bulundukları derece içinde bir üst kademeye geçemeyecek. (DIŞ HABERLER)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gazze’deki örgütler: Anlaşma yok

SONRAKİ HABER

Çin’de bir maden kazası daha yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa