24 Kasım 2009 00:00

Nusaybin’de bir kadın kütüphanesi

GÜLŞİLAV Kadın Evi, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökhan’ın girişimleriyle açıldı.

Paylaş

GÜLŞİLAV Kadın Evi, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökhan’ın girişimleriyle açıldı. Kadınlar için sosyal merkez olarak çalışacak olan Gülşilav’da kadın eserleri kütüphanesi oluşturuluyor. Gökhan, “herkesin katkısını beklediklerini” söyledi.
Mardin’in Nusaybin ilçesinin kadın belediye başkanı Ayşe Gökhan’ın girişimleriyle açılan ve sağlık, eğitim, hukuk gibi alanlarda kadınlar için çalışmalar yapmayı amaçlayan Gülşilav Kadın Evi’de bir de kütüphane var.
Gökhan, kadınların çalışmalarında başvuracakları kitapların bulunacağı kütüphane için Türkiye’nin her şehrinden kitap yardımı beklediklerini söyledi.
23-25 Ekim tarihlerinde ilçede kadın festivali düzenleyen belediye, 8 Mart Parkı’nda kadınlara hizmet verecek kadın evinin açılışını yaptı.
Yalnızca Nusaybin’de yetişen bir çiçek olan Gülşilav’ın adı verilen merkezde yer alan kütüphanenin adını veren Belediye Başkanı Gökhan, buranın kadın çalışmalarının üretildiği bir buluşma noktası olmasını istediklerini söylüyor.
Merkezde çalışan bir sosyolog ve gönüllülerin eğitim, hukuk, sağlık gibi alanlarda çalışmalar yürüteceğini, bunu da Nusaybinli kadınlarla birlikte yapacaklarını belirten Gökhan, bu çalışmalara katkı sunmak amacıyla kadın kütüphanesini hayata geçirdiklerini ifade etti.
Kütüphanenin açılışı geçen hafta yapıldı. “Özellikle Türkiyeli kadınların kütüphanenin gelişmesinde desteklerini beklediklerini” anlatan belediye başkanı, “kitaplarını kütüphaneyle paylaşmak isteyenlerden kadın konulu araştırmalar, romanlar, toplumsal cinsiyet bakışını eleştiren yayınları beklediklerini” söyledi.
Kadınların sosyal ve kültürel alanda kendilerini ifade edebilmeleri, alınan kararlarda ve sorunların çözüm süreçlerinde iradelerini ortaya koyabilmelerinin önemine değinen Gökhan, “Nusaybin, sınırda bulunan ve her aileden birinin savaşta hayatını kaybettiği bir yer. Bu savaştan da en çok kadınlar etkilendiler. Anadil en büyük sorunlardan biri. Erkekler bir şekilde askerde ya da dışarıda Türkçe öğrendiler. Ancak kadınlar sosyal alanda var olamadıkları için kamu hizmetlerinden faydalanma noktasında sıkıntı yaşıyorlar” dedi.
Gülşilav Kadın Evi, kadınların bu sorununu ortadan kaldırabilmek için anadilde hizmet verecek.
Dileyen herkes, kütüphanenin arşivinde bulunmasını istediği kitapları, Nusaybin Belediye Başkanlığı’na gönderebilir.
(Nusaybin/BİA)
Bawer Çakır
ÖNCEKİ HABER

Sinema, internette de ‘altyazı’lı izlenecek

SONRAKİ HABER

Alman havayolu şirketi Lufthansa’da kabin personeli greve gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa