24 Kasım 2009 00:00

Yurdumun insanı

Memlekete bakar mısınız?.. İnsanlar şaşkın ve panik halinde, insanlar ne yapacağını bilmiyor,

Paylaş

Memlekete bakar mısınız?.. İnsanlar şaşkın ve panik halinde, insanlar ne yapacağını bilmiyor, H1N1 virüsünün aşısını olsak mı olmasak mı?..
Herkes çaresizlik içinde kıvranıyor, panik ve şaşkınlık arasında sıkışmış vaziyette. Resmen insanlar kaderine terk edilmiş durumda. Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı TV’de resmen “Ben ve ailem aşı olmayacağız” diyor. En son ulusal basında okuduğum bir haberde ise “Başbakan Amerika’da aşı olacak” deniyor, insanların güveni kırılmış vaziyette. Gerçi sağlık ocaklarında ve okullarda zorla aşı olacaksınız denilmiyor ama ferdi sorumluluk yükleniyor insanlara, benim yurdumun insanı hayatında H1N1 virüsü mü görmüş de ferdi sorumluluk yüklüyorsunuz insanlara. Eğer ki bu aşı güven verici bir aşı ise, tehlikesi yok ise başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu aşıyı yaptırmalı. Başbakan H1N1 virüsü aşısı yaptırmıyorsa ben kendi adıma oturur derin derin düşünürüm arkadaş. Ailesine de yaptırmayacakmış, düşünce kat sayılarım ikiye katlanıyor.
Başbakan’ın bu tavır ve hareketleri yurdumun insanının güvenini kırmaktan da öte, yok olmasına sebep olmuştur.
Yurdumun insanı akşam yiyeceği ekmeği, yarın ödeyeceği elektrik faturasını, çocuğunun okul harçlığını düşünüyor. Yurdumun insanı bu kadar yükü ve sorumluluğu kaldıramaz. Biz bu hükümete hem ülkenin hem de toplumun yaşam standartlarını yükseltsin diye görev verdik milletçe, ama bugünümüz dünden daha kötü oldu; yokluğun, zamların, pahalılığın yanı sıra domuz gribi denilen illeti kaldıramaz benim yurdumun insanı.
Piyasa jelcilerle doldu kaldı. Kimin ne ürettiği, nerede ürettiği belli değil. Antibakteriyel jel diye, adı duyulmamış firmalar jel üretip raflarda yerini almış. Sağlık Bakanlığı denetimleri sıfır. Resmen bir rant oluşmuş vaziyette, gerçekten bu jellerin koruyuculuğu var mı? Sağlıklı bir açıklama yapan yok, ne olacak ne yapacak? Benim yurdumun insanı kime inanacak, kime güvenecek?..
Domuz gribi illetinden korunmak için insanların beslenmesine de çok dikkat etmeleri gerekiyormuş. Evet, düşünüyorum; Başbakan’ın H1N1 virüsü aşısı olmamasına aslında hak da vermiyor değilim, niye olsun ki; tüm hükümetin imkanları elinde, en iyi şekilde besleniyorlar, en iyi şekilde bakılıyorlar, maşallah iktidara geldikleri günden beri Başbakan’ın dünyada gitmediği yer kaldı mı, onu da çok merak ediyorum. Bu kadar imkana, ben olsam ben de aşı olmam, niye olayım; haklıdır bence, niye kızıyorsunuz ki?..
Yurdumun insanı şu anda çaresizliğin ve sıkıntının dibine vurmuş vaziyette, yurdumun insanının acil olarak güvene, acil olarak morale ihtiyacı var. Yoksulluk, işsizlik, domuz gribi, Telekulak, kabakulak, kocakulak... Bu millet, bu toplum bu kadar sıkıntıyı taşıyamaz. Yurdumun insanı tutunacak bir dal, güvenecek bir el aramaktadır. Bulamadığı takdirde de günü geldiğinde başının çaresine bakacaktır.
ALİ ERTURAN Gazeteci-Yazar-Sunucu
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Greve giderken Muharrem Akbay’ı anmak

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...