24 Kasım 2009 00:00

‘Bunların da farkına varmalıyız’

ALİBEYKÖY’de kadınlar, “Kadınlar taciz, tecavüz ve şiddete karşı nasıl mücadele etmeli?” başlıklı bir söyleşi düzenledi.

Paylaş

ALİBEYKÖY’de kadınlar, “Kadınlar taciz, tecavüz ve şiddete karşı nasıl mücadele etmeli?” başlıklı bir söyleşi düzenledi. Söyleşide, kadınların sadece fiziksel olarak değil, ekonomik ve psikolojik açıdan da şiddete maruz kaldığına vurgu yapıldı.
Söyleşiye katılan Av. Devrim Avcı, kadınlara, Medeni Kanun ve Ceza Kanunu çerçevesindeki haklarını ve bu hakların nasıl kullanılabileceğini anlattı.
EKONOMİK-PSİKOLOJİK ŞİDDET
Şiddetin sadece fiziksel olmadığını açıklayan Avcı, “Kadınlar ekonomik ve psikolojik yönlerden de şiddete uğruyorlar. Bunların da farkına varmalıyız” dedi. Avcı, hakimlerin şiddet davalarında sadece kanıtlanabilir raporlara dayanarak karar verdiğini, bu sebeple ekonomik ve psikolojik şiddet uygulandığı durumlarda şiddetin uygulandığı yönünde karar vermekten kaçındıklarını anlattı.
Günlük hayatlarında yaşadıkları sorunlara örnekler vererek konuşan kadınlar, yaşları, ekonomik durumları ne olursa olsun evde, işyerinde, sokakta, kısacası her yerde şiddete maruz kaldıklarını dile getirdiler.
Söyleşiye katılanlardan Aynur Ok, “Erkekler dışarıda çalışıyor, kadınlar çalışmıyor diye evde kendilerini patron olarak görüyorlar ve her şeyde karar hakkının kendilerinde olduğunu düşünüyorlar. Eve geldiklerinde daha yemeği yerken ‘Hani çay daha hazır değil mi yoksa?’ diye kızıyorlar. Ben işe girdiğim zaman kocamla aynı saatte geliyorduk, fakat yine de ‘Yemek daha hazır değil mi’ diye soruyordu. Ben tüm bunlara cevabımı veriyordum ama yine de bunların üstümde bir baskı oluşturduğunun farkındaydım” diyerek, ev içinde yaşadığı sorunlara dikkat çekti.
KANUNLAR UYGULANMIYOR
Kadınların gördükleri şiddete karşı kanunda bulunan koruma yöntemlerinin uygulamada hayata geçirilmediğinden de bahseden Avcı, “Örneğin nüfusu 50 bini aşan her belediye sığınma evi açmak zorunda ama bu şartları taşıyan birçok yerde sığınma evi bulunmamaktadır” diyerek, kanunların uygulamaya geçmedikçe bir anlam ifade etmeyeceğini vurguladı.
Söyleşi biterken kadınlar, yoksulluk, kriz ve şiddete boyun eğmeyeceklerini ve bu yüzden 25 Kasım’da alanlarda olacaklarını söylediler. (İstanbul/EVRENSEL)
Gamze Gökoğlu
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayapalı kadınlar dernek kurdu

SONRAKİ HABER

Kur'an kursunda çocukları istismara maruz bırakan 3 sanığa 139 yıl hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...