24 Kasım 2009 00:00

‘Engelliler aleyhine ayrımcılık yapılıyor’

HAKSIZ yere iş akdinin feshedilmesi nedeniyle 15 Kasım’da Samsun’dan Ankara’ya yürüyüş başlatan engelli Hüseyin Kılıç...

Paylaş

HAKSIZ yere iş akdinin feshedilmesi nedeniyle 15 Kasım’da Samsun’dan Ankara’ya yürüyüş başlatan engelli Hüseyin Kılıç, engelliler aleyhine ayrımcılık yapan Samsun İlkadım Belediyesi’nin yargılanmasını istiyor.
Samsun’dan başlattığı yürüyüşünü 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nde TBMM’de noktalayacağını kaydeden Kılıç, çalıştığı Samsun İlkadım Belediyesi’nden 3 Eylül 2007 tarihinde haksız yere çıkarıldığını ifade ederek, yürüyüşünü tüm engellerine rağmen azimle sürdürdüğünü belirtti.
BEKÇİLİK YAPTIRILDI
İlkadım Belediyesi’nin özürlü işçi kadrosunda 12 yıl 6 ay boyunca çalıştığını kaydeden Kılıç, “Burada fiziki ve ruhi yapıma uygun olmayan bir şekilde gece bekçiliği ile görevlendirildim. Bu işi yapmaya fiziki olarak uygun olmadığım ve can güvenliğim nedeniyle işe gitmedim. Bunun üzerine tutanak tutuldu ve iş akdim feshedildi. Mahkemeye başvurdum ve işe iade davasını kazandım. Belediye ise işe başlatmak yerine kıdem tazminatımı ödeyerek çıkışımı verdi. Buraya kadarki süreci aleyhime de olsa kabul ediyorum. Ancak Birleşmiş Milletler tarafından engellilerle ilgili karara iki ay önce taraf olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ‘Engellilere karşı ayrımcılık yapılamaz ve hiçbir şekilde işten çıkarılamaz’ hükmüne binaen benim hakkımı geri iade etmelidir” dedi.
ÖİB’DEN TIK YOK
Çorum Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında, Çorum kamuoyundan destek isteyen Kılıç, 8 gündür yolda olduğunu belirterek, “Başbakanlık bünyesinde kurulan Özürlüler İdaresi Başkanlığı’ndan tık yok. 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nde TBMM’ye giderek, engellilere karşı işlenen suçlarda siyasi ve bürokratlara yönelik dokunulmazlığın kaldırılmasını talep edeceğim” şeklinde konuştu.
Kılıç, düzenlenen basın toplantısının ardından Ankara’ya hareket etmek üzere Çorum’dan ayrıldı.
(Çorum/EVRENSEL)
Taner Şimşek
ÖNCEKİ HABER

Bahçelievlerspor Olgunlar Ligi’nde

SONRAKİ HABER

Yeni Zelanda'daki yanardağ patlamasında mahsur kalan 8 kişiden umut kesildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa