25 Kasım 2009 00:00

Başbakan’a yanıt sokaktan gelecek

YAPI-YOL SEN’in örgütlü olduğu Karayolları’nda çalışanlar emekçiler bugün yapılacak olan uyarı grevine tüm emekçilerin katılmasını istediler.

Paylaş

YAPI-YOL SEN’in örgütlü olduğu Karayolları’nda çalışanlar emekçiler bugün yapılacak olan uyarı grevine tüm emekçilerin katılmasını istediler.
Yapı-Yol Sen’in Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yaptığı basın açıklamasına KESK Genel Başkanı Sami Evren ve Karayolları’nda çalışan Yol-İş üyesi işçiler de destek verdi.
“Yaşasın sınıf dayanışması”, “İşçi memur el ele genel greve” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan KESK Genel Başkanı Sami Evren, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kamu emekçilerini tehdit eden açıklamalarını kınadı.
Emekçilerin, hakkını arayanların sesini duyması gereken Başbakan’ın Libya’ya giderken, tehditler savurduğunu belirten Evren, “Bir ülkenin başbakanı sorunları çözmek için vardır. Eğer siyası iktidarlar sorunu çözmez talepleri dikkate almazlar ise emekçiler tepkilerinin gösterirler. Bu demokrasinin gereğidir. Ancak Başbakan kamu emekçilerini tehdit etti. Biz asla Başbakanın tehdidine boyun eğecek örgüt değiliz. Demokrasinin olduğu ülkelerde Başbakan yargıç değildir. Bizleri yargılayamaz. Esas hukuksuzluğu yapan kendisidir” diye konuştu.
Yasaların ve uluslar arası sözleşmelerin KESK’in haklı olduğunu tespit ettiğini belirten Evren, kamu emekçilerinin Başbakana tepkilerini sokağa iki kat daha fazla sayıda çıkarak vereceğini ifade etti.
YASAK YÖNETENLERİN KAFASINDA
Yapı-Yol Sen İstanbul Şube Başkanı Çetin Dinçer de Hükümetin kamu emekçilerinin toplu sözleşme hakkını gasp ettiğini ve yüzdelik zamlara mahkum ettiğini kaydetti.
Toplusözleşme ve grev hakkının yasalarda yasak olmadığını ancak ülkeyi yönetenlerin kafasında yasak olduğunu belirten Dinçer, “Kamu çalışanlarının sendikal hakları demokrat olduklarını iddia edenler için bir mihenk taşı haline gelmiştir. Sendikal haklarımız tanınmadan demokratlık iddialarının inandırıcılığı yoktur” diye konuştu.
İŞÇİLERDE SOKAKTA OLACAK
Eyleme üyeleriyle birlikte destek veren Yol-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Erdem Arcan, “Sendikal yasası değiştirilmek isteniyor, kıdem tazminatımı elimizden alınmak isteniyor bunlara sessiz kalmayacağız inatla mücadelemizi süreceğiz. Yarında kamu emekçileriyle birlikte bizde sokaklarda olacağız” diye konuştu.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

KESK ve Kamu-Sen’den Kars’ta ortak çağrı

SONRAKİ HABER

23 yaşındaki asansör teknisyeni akıma kapılarak öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa