25 Kasım 2009 00:00

GERÇEK

Bugün kamu emekçilerinin grev günü!KESK’li, Kamu-Sen’li, Memur-Sen’li,… sendikasız, yüz binlerce kamu emekçisi bugün grevde olacak!

Paylaş

Bugün kamu emekçilerinin grev günü!
KESK’li, Kamu-Sen’li, Memur-Sen’li,… sendikasız, yüz binlerce kamu emekçisi bugün grevde olacak!
Türkiye’nin dört bir yanından gelen haberlere bakılırsa, kamu emekçileri sadece grevde de olmayacak. Onlara destek verecek ve kendi talepleriyle harekete geçecek işçiler, işsizler, emekliler, esnaflar, öğrenciler, ev kadınları, hastalar, hasta yakınları, öğrenci velileri,… taleplerini haykıracak, çeşitli türden eylemlerle seslerini duyuracaklar.
Kısacası bugün Türkiye’nin emekçilerinin eylem günü!
Kürt sorununda taraf olduğunu ilan eden Kürtler, inanç özgürlüğü için ayağa kalkma işaretleri veren Aleviler, GDO’ya, altın tekellerine karşı mücadele ve diğer çevre sorunlarıyla uğraşan çevreciler, kadın hakları savunucuları; birer emekçi olarak, alın teriyle geçinenler (geçinemeyenler), emekçiler olarak bugün grevci kamu emekçilerini destekleyecek, onları desteklerken kendi taleplerini de dillendirecekler!
Bu taleplerin hepsini hükümet biliyor. Hatta hükümet bu taleplerin başka ülkelerde çoktan karşılandığını da biliyor ama, bilmezden duymazdan geliyor. Bunla da yetinmiyor AKP Hükümeti, Başbakan’ın ağzından eylem yapanlara “Sonucuna da katlanırlar” diyerek yüz binlerce kamu emekçisini tehdit ediyor.
Bu yüzden halkın, emekçilerin sesinin, hükümetin duymayan kulaklarını aşarak beyninde çınlaması için gerektiği kadar yüksek; aynı anlama gelmek üzere gerektiği kadar kitlesel olması gerekiyor.
Bütün bunlardan da öte, daha şimdiden doğal gaza yapılmak istenen yüzde 50-70’lik zamla, bu kışın nasıl geçeceği, hükümetin bütçe açığı ve patronlara vaatlerini yerine getirmek için gereken parayı nereden sağlayacağı da belli olmaktadır.
Bu kaynak emekçilerin cebidir. Doğal gaz fiyatlarının yükselmesi ya da “otomatik fiyatlandırma”, bütçe açığı tamamen işin bahanesidir. Nitekim bütün fiyat artışlarına karşın en büyük patronlara yapılan kıyaklar, vergi muafiyetleri, düşük faizli krediler, “destek paketleri” azaltılmamaktadır.
Bütün alametler, grevi kazasız belasız, hele de az katılımla atlatırsa, hükümetin bu fahiş zamları kolayca yapabileceğini düşündüğünü göstermektedir. Bu yüzden de daha şimdiden yüksek sesle hükümetin duymaz kulağının duyacağı yükseklikte bir ses yükseltmek, zamlar ve öteki emek düşmanı politikalar konusunda hükümet cenahında kararsızlık yaratacaktır. Bunu da düşünerek kamu emekçileri bugünkü eyleme daha büyük bir şevkle sarılmak yükümlülüğündedir.
Bunu düşünerek; işçiler, sendikaları, TMMOB, TTB gibi meslek örgütleri, grevci kamu emekçilerine destek vereceğini ilan eden öteki emek örgütleri ile emekten yana çevreler, bugün grevi de vesile ederek daha büyük bir enerjiyle taleplerini haykırmak zorundadırlar. Yoksa emekçilerin seslerini duyurmaları daha da zorlaşacaktır.
Evet bugün kamu emekçisinin grev günüdür.
Ama bugüne kadar sendikasının, müdürünün, şefinin yanıltma baskısı nedeniyle greve katılmaya karar vermemiş olanlar için şu an bile geç değildir. Kamu emekçisi bugünü; şu anda bile greve katılıp yüz binlerce kamu emekçisinin bir parçası olma günü, geleceğini, şefin, müdürün ya da devlet güdümlü sendikacının iki dudağı arasından, kendi ellerine almasının günü, grev kırıcılığı lekesinden kurtulma günü yapabilir.
Bugün işte böyle, yanlışlardan dönme günüdür!
Bugün grev ve mücadele günüdür.
Bugün emekçilerin her yolla taleplerini haykırma günüdür!
Bugün tüm emekçilerin birleşme, mücadele ve dayanışma günüdür!
Haydi greve, haydi mücadeleye, hadi dayanışmaya!
İ. Sabri Durmaz
ÖNCEKİ HABER

Haydi greve dayanışmaya

SONRAKİ HABER

CHP'li Murat Emir’den YHT uyarısı: Bazı hatlarda sinyalizasyon eksikliği sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa