25 Kasım 2009 05:00

Haydi greve dayanışmaya

KESK Genel Başkanı Sami Evren, 25 Kasım grevinin “KESK ve Kamu-Sen’in değil, tüm kamu emekçilerinin grevi” olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Paylaş

KESK Genel Başkanı Sami Evren, 25 Kasım grevinin “KESK ve Kamu-Sen’in değil, tüm kamu emekçilerinin grevi” olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bugün üretimi durdurmamanın “ayıp” sayılacağını belirten Evren, Memur-Sen greve destek vermese de, üyelerinin böyle bir ayıbı işlemeyerek, bugün greve çıkacaklarına inandığını söyledi. “Bugün emek ve demokrasi rüzgarı esecek” diyen Evren, grevin şimdiden başarıya ulaştığını dile getirdi.
KESK Genel Başkanı Sami Evren, Türkiye’de toplusözleşme hakkından sadece 270 bin işçinin yararlandığına dikkat çekti. Hükümetin ILO’ya Türkiye’deki işçi sayısını 3.5 milyon olarak iletmesini eleştiren Evren, gerçek rakamın 1.5 milyonun altında olduğunu belirterek, “Bu korkunç bir yalandır” dedi. Sendikaların demokrasinin teminatı olduğunu ifade eden Evren, Türkiye’de sendikalı emekçi sayısının sendikal hak ve özgürlüklerin ne kadar sınırlandırıldığının bir göstergesi olduğunu söyledi.
‘NEREDEN BAKARSANIZ BAKIN ÇOK HAKLIYIZ’
Türkiye’de KESK’in kamu emekçilerinin hareketi üzerinden kurulduğunu hatırlatan Evren, kamu emekçilerinin sendikalaşma mücadelelerinin başından bu yana “Grev ve toplu pazarlık hakkı olmadan sendika olmayacağı” görüşünde olduklarına dikkat çekti. 4688 Sayılı Yasa’nın kamu emekçileri mücadelesinin önünde ciddi bir engel oluşturduğunu vurgulayan Evren, Türkiye’nin ILO tarafından kara listeye alınmasının sebeplerinden birinin de bu yasa olduğunu hatırlattı.
Evren, hükümetin imzaladığı uluslararası anlaşmalara, ilgili Anayasa hükümlerine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına rağmen kamu emekçilerinin grev ve TİS hakkını tanımadığını belirterek, “Grev için nereden bakarsanız bakın çok haklıyız” dedi.
‘MEMUR-SEN ÜYELERİ OLUMLU TUTUM ALACAK’
Grevin sadece 2 konfederasyonunun grevi olarak gündeme gelmesinden rahatsızlık duyduklarını belirten Evren, “Eylem sendikalı-sendikasız, tüm kamu emekçilerinin eylemidir” dedi. Yapılan işyeri toplantılarına çok sayıda Memur-Sen üyesi emekçinin de katıldığını aktaran Evren, greve destek vermeyen Memur-Sen üyelerinin de işyerlerinde greve katılacağına inandığını dile getirdi. Evren, “Bugün hizmet üretimini durdurmamak ayıp sayılacak. Dolayısıyla ben Memur-Sen üyelerinin böyle bir ayıbı işleyeceklerini zannetmiyorum” dedi.
GREV GÜÇLÜ BİR BAŞLANGIÇ OLACAK’
KESK, DİSK ve TMMOB’un geçtiğimiz yıl 29 Kasım’da krizin faturasını ödememek için ilk büyük tepkiyi mitingle gösterdiklerini, ardından Türk-İş’in katılımıyla 15 Şubat mitinginin örgütlendiğini hatırlatan Evren, bugünkü grevinin emekçilerin krize karşı gösterdiği tepkilerin 3. büyük adımı olacağını söyledi. Mücadelelerinin üniversiteler, sanayi siteleri ve kent yoksullarının oturduğu mahallelere de yaygınlaşmasını hedeflediklerini vurgulayan Evren, grevin, yarattığı etkiyle şimdiden başarıya ulaştığını dile getirdi.
Evren, “grev bir son değil, başlangıçtır. Şimdi bu grevin büyütülmesi, 1 Aralıkları, 20 Aralıkları aşabilecek düzeye taşınması gerekmektedir” dedi. Bugün Türkiye’de “Emek ve demokrasi rüzgarı” eseceğini kaydeden Evren, grevin emekçilerin bundan sonra yapacağı eylemlerin güçlü bir habercisi olacağını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

Bursa’da sağlıkçılardan grev duyurusu

BURSA’da sağlık emekçileri, toplu sözleşme, demokratik çalışma yaşamı, güvenceli iş, insanca yaşanacak ücret, krizin bedelini ödememek ve herkese sağlık ve güvenli gelecek için grevde olacaklarını duyurdu. SES ve Türk Sağlık-Sen Bursa Şubeleri, Bursa Tabip Odası, Bursa Dişhekimleri Odası ve Bursa Eczacı Odası, halka 25 Kasım grevi için destek çağrısı yaptı.
Bursa Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık emekçileri adına açıklama yapan SES Bursa Şubesi Başkanı Candan Coşkun, grevde tüm sağlık çalışanlarının bir arada olacağını söyledi. “Hemşireden teknisyene, diş hekiminden laboranta, eczacıdan ebeye, hekimden sözleşmeli memura kadar tümümüz birleştik ve ilan ediyoruz, biz sağlık emekçileri birleştik” diyen Coşkun, açıklamaya şöyle devam etti: “Sağlıkta dönüşümün mağduru olmak istemiyoruz. Sağlıkta yıkımı durduracağız, 25 Kasım’da grevdeyiz. Taleplerimizle 25 Kasım günü bir günlük uyarı grevi yapacağız. Tüm halkımızı haklı davamızı desteklemeye ve bizlere omuz vermeye çağırıyoruz.” dedi. (Bursa/EVRENSEL)

Gençlerden greve destek

Dersim Emek Gençliği yaptığı basın açıklamasında greve çıkacak olan kamu emekçilerini destekleyeceğini açıkladı.
Sanat Sokağında Emek Gençliği adına açıklama yapan Makbule Sünger “Tembellikten değil; daha nitelikli, eşit ve parasız eğitim alabilmek için; greve giden öğretmenlerimizi desteklemek için girmiyoruz derslere” dedi.
TALEPLERİMİZ EĞİTİMCİLERLE ORTAK
Parasız, bilimsel, laik ve demokratik bir eğitim istediklerini söyleyen Emek Gençliği temsilcisi Sünger, eğitim emekçilerin de bu taleplerinde kapsayan taleplerle greve gittiğini kaydederek, grevi desteklediklerini söyledi. (TunceliEVRENSEL)

GENEL-İŞ SENDİKASI İŞ BIRAKACAK

GENEL-İŞ Sendikası İstanbul Anadolu Yakası Bölge Başkanı Veysel Demir, haklı ve meşru talepleri için greve gidecek işçilerle dayanışma içinde olacaklarını duyurdu.
Derinleşen krizin bedelini kitlesel işsizlik, hayat pahalılığı, ücret kayıtları biçiminde işçi sınıfının, emekçilerin ve yoksulların üzerine yıkıldığını belirten Demir şunları söyledi: “Bu nedenle, DİSK/Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası Bölge Başkanlığı ve bağlı şubeler olarak, başta KESK olmak üzere kamu emekçilerinin bir günlük uyarı grevini destekliyoruz. 25 Kasım günü hak ve özgürlüklerimiz için grev kararı alan sınıf kardeşlerimizle iş yerlerimizde iş bırakarak dayanışma içinde olacağız. Özgürlük, eşitlik, barış ve kardeşliği savunacağız.” (İSTANBUL)

İZSU işçileri grevde olacak

GENEL-İŞ 3 No’lu Şube yöneticileri, şubede örgütlü Karabağlar İZSU işçileri ile bu sabah mesai saatinden önce işyerinde toplantı düzenleyerek greve katılım çağrısı yaptı.
Karabağlar ilçesine bağlı İZSU işletmesinde yapılan toplantıda greve katılım çağrısı yapan Genel-İş 3 No’lu Şube Başkanı Cafer Gonca, yarın ki uyarı grevi için üretimden gelen güçlerini kullanarak katılmalarının gerektiğini belirterek, bu grev sadece kamu emekçilerinin değil, tüm emekçilerin sorunu olduğunu söyledi.
Gonca, emekçilerin haklı mücadelesinin sokağa taşırılması gerektiğinin altını çizerek, “KESK’li emekçilerle birlikte sendika ayrımı yapmadan mücadeleyi başlatmak durumundayız. Bu bir başlangıçtır. Tüm emekçilerin talepleri aynıdır. Yarın bizim için bir ilktir. Ve yarından sonra da eylemlerin devam etmesi için hepimizin üstüne düşen görevi yapması gerekiyor” diye konuştu. Toplantının ardından sendika yöneticileri ve İZSU işçileri, Kurban Bayramı’nın yaklaşması nedeniyle işyerinde bayramlaştılar. (İzmir/EVRENSEL)
Cem Gurbetoğlu
ÖNCEKİ HABER

Vartolular alanda olacak

SONRAKİ HABER

Suudi Arabistan-İran savaşına doğru mu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa