25 Kasım 2009 00:00

Harmandalı halkı alanda olacak

ÇİĞLİ’nin Harmandalı Mahallesi’nde yapılan halk toplantısında 25 Kasım grevi tartışıldı.

Paylaş

ÇİĞLİ’nin Harmandalı Mahallesi’nde yapılan halk toplantısında 25 Kasım grevi tartışıldı.
Emek Partisi Çiğli İlçe Örgütü’nün çağrısı ile Harmandalı Uğur Mumcu Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde bir araya gelen mahalleli, toplantıya katılan sendikacılardan eyleme katılabilmek için araba kaldırılmasını talep etti.
Toplantıya katılan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Elif Çuhadar ile kendisi de Uğur Mumcu Mahallesi’nde yaşayan Genel-İş 3 No’lu Şube Başkanı Cafer Gonca mahallelilere 25 Kasım grevinin taleplerini ve nasıl örgütlendiğini anlatarak eyleme katılmaya çağırdı.
Elif Çuhadar, grevin temel çıkış noktasının kamuda yaşanan özelleştirmelerle kamu hizmetlerinin paralı hale getirilmesi ve kamu çalışanlarının iş güvencesinin ortadan kaldırılması olduğunu ifade ederek, “Okulların temizliği bile velilere yaptırılıyor, devlet eğitime bütçe ayırmıyor, okullara ödenek verilmiyor ve eğitimin bütün yükü velilerin sırtına yıkılıyor. Bunu kabul etmemeliyiz. Öğretmen, öğrenci ve veliler olarak buna karşı birlikte mücadele etmeliyiz. 25 Kasım bunun adımlarından biri olacak” dedi.
Okullara son dönemlerde geçici işçiler alındığını, bu işçilerin ücretlerinin işsizlik sigortası ödeneğinden ödendiğini dile getiren Çuhadar, “Oysa bu mahallede yüzlerce işsiz evine ekmek götüremediği halde işsizlik sigortası ödeneğinden faydalanamıyor. Eğitim hakkımız gibi aynı şekilde sağlık hakkımız da elimizden alınıyor. Sağlığı paralı hale getirerek insanların acılarından hastalıklarından para kazanmak peşindeler. Bunlara karşı mücadele etmeliyiz. Biz kamu emekçileri olarak bu taleplerle 25 Kasım’da greve çıkıyoruz ve tüm emekçilerle mücadelemizi birleştirmek istiyoruz” dedi.
MUHTARDAN DESTEK
Mahalle Muhtarı Hüseyin Kalkan, halkın en yakın ulaşabildiği kurumun muhtarlık olduğunu belirterek, işsiz ve yoksulların her gün muhtarlıklarda olduğunu ve gerçekten zor durumda olduklarını dile getirdi. Kalkan, “Az bir yardım alabilmek için insanlar, büyük çabalar veriyor. Her şeye muhtaçlar. En son bayram için yoksullara Büyükşehir 100 TL yardım yapıyor. Bu hiçbir sorunu çözmediği halde insanlar büyük bir uğraş içerisinde. Bir de insanların onurlarını incitiyorlar. Bizim mahallemiz yoksul olduğu kadar duyarlı bir mahalledir. Elbette 25 Kasım grevini destekleyeceğiz” dedi.
Toplantıya katılan Çiğli Belediyesi İşyeri Temsilcisi de söz alarak Eğitim Sen’li öğretmenlerin bile okullarda para topladığını dile getirerek, “Çiğli Belediyesi işçileri olarak biz de sendikamızla greve katılmak için hazırlıklarımızı yaptık” dedi.
Organizede çalışan bir işçi ise işçilerin en büyük sorununun korku ve güvensizlik olduğunu ifade ederek şunları söyledi: , “Bizim işyerimiz 3 yıldır bir kuruş zam yapmadı. Bütün işçiler şikayetçi ama işten atılma korkusu, işsiz kalırsam kime güvenirim ne yaparım güvensizliği ile birleşip mücadele edemiyoruz. Gerçekten de asıl sorun bu, zamsız çalışmak istemiyoruz ama ne yapabiliriz ki?”
Hasan isimli bir mahalleli de sendikaların bu güne kadar mahallelerinde grevle ilgili bir duyurusunu görmediklerini belirterek sendikaları eleştirdi. “Grev günü alanda birlikte olmalıyız ama bu mahallede yol parası bile bulamayan insanlar var sendikalar mahallemize otobüs göndersin biz de ailemizle birlikte eyleme katılırız” dedi. Bu talep üzerine Genel-İş Şube Başkanı Cafer Gonca sendika olarak mahalleye 1 otobüs gönderebileceklerini belirtti.
EMEP İl Yöneticisi Gürsoy Turan da greve katılımın ve grevin güçlü geçmesinin önemine ilişkin bir değerlendirme yaptı. (İzmir/EVRENSEL)
Ali Kavak - Müslüm Özdem
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başbakan eylem öncesi gözdağı verdi

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan AB’ye Kıbrıs yanıtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...