25 Kasım 2009 00:00

Bizi dikkate alın!

Alevi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Cengiz Güleç, 41 örgüt adına AKP Hükümeti’ne, Demokratik Açılım konusunda, “Bizi dikkate alın, tarafları dışlayarak, paketler çıkarmayın” uyarısı yaptı.

Paylaş

Alevi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Cengiz Güleç, 41 örgüt adına AKP Hükümeti’ne, Demokratik Açılım konusunda, “Bizi dikkate alın, tarafları dışlayarak, paketler çıkarmayın” uyarısı yaptı. Güleç, aksi halde etkin, bağımsız ve alternatif yapılar oluşturacaklarını duyurdu.
Alevi Enstitüsü, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türkiye Barış Meclisi, Sosyal Demokrasi Vakfı, Türkiye Sakatlar Derneği, Mezopotamya Kültür ve Dayanışma Derneği, Uçan Süpürge, Kafkas Dernekleri Federasyonu, Tarih Vakfı, KA-DER Ankara Şubesi’nin de aralarında bulunduğu 41 örgütü temsilen dün yapılan basın toplantısında hükümet açılım konusunda uyarıldı.
ENDİŞE VERİCİ SÜREÇ İŞLETİLİYOR
Tüm örgütler adına ortak açıklamayı yapan Alevi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Cengiz Güleç, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın 13 Kasım’da Meclis’teki konuşmasında hükümetin insan hakları alanında yakın vadede yapacaklarına ilişkin bir paket sunduğunu hatırlattı. Güleç, bu paketi olumlu karşılamakla birlikte, yürütülen sürecin endişe verici olduğunu söyledi.
Konuya ilişkin Paris İlkeleri başta olmak üzere uluslararası ölçütlerin, ‘Bağımsızlığın ancak gerekli uzmanlık ve sivil toplumun katılımı ile sağlanabileceğini’ gösterdiğini belirten Güleç, “Hükümetin bu kurumları bağımsız olarak nitelemesi yeterli olmayacağı gibi görünüşte çeşitli örgütlere görüşünün sorulması da bağımsızlığı sağlamaya yeterli olmayacak, ulusal ve uluslararası kamuoyu açısından da inandırıcılık taşımayacaktır” dedi.
BİZ YAPALIM ONLAR GELSİN OLMAZ
Söz konusu kurumların yeni bürokratik birimler haline dönüşmemesinin ana koşulunun, “Hak ve özgürlükleri ihlal edilmiş, edilen grupları temsil eden örgütlerin sürecin tamamında kurucu unsur olarak var olması” olduğunu kaydeden Güleç, örgütler dışlanarak oluşturulmuş taslaklar çerçevesinde, sınırlı olarak yönlendirilmiş soruların ve alınan beyanların bu sürecin işletildiği anlamına gelmeyeceğini söyledi. “Kuruluşu biz yapalım örgütler sonra katılsın” düşüncesinin kabul edilemeyeceğinin altını çizen Güleç, bu zihniyetle oluşturulacak kurumların, iddia edildiği gibi bağımsız olmayacağının ve açılım sürecine katkı sunmayacağının altını çizdi.
Söz konusu hak örgütlerinin ortak açıklamayla, “Şeffaf bir şekilde yürütülmeyen bu çalışmalar geri çekilsin, gerçek bir katılım süreci başlatılsın” dediklerini aktaran Güleç, İçişleri Bakanı’nın açıklamalarını, “Hükümetin tüm açıklık taleplerini hiçe sayarak, ilgili tarafları dışlayarak, bu paketi çok kısa süre içerisinde, oldubittiye getirip Meclis’e sunmayı planladığının göstergesi” saydı.
HÜKÜMETE UYARI ‘BİZİ DİKKATE AL’
Güleç Hükümeti, “Şu ana kadar kamu idaresi tarafından oluşturulan tüm taslakları TBMM’ye sunmadan paylaşmaya ve tartışmaya açmaya, tüm hazırlık süreçlerinde ilgili hak örgütlerinin katılımını sağlamaya” çağırdı. Hükümetin bu çağrılarına ivedilikle karşılık vermesini isteyen Güleç, aksi halde “açılım süreçleri”nin demokratikliği ve kurulacak tüm kurumların meşruiyetine dair kuşku ve kanaatlerinin güçleneceğini söyledi. Güleç, davetlerinin karşılıksız kalması halinde, “Gerçekten etkin, bağımsız ve meşru alternatif yapıların oluşturulması için ulusal ve uluslararası düzeyde her türlü girişimlerde bulunmanın doğal hakları olacağını” hatırlattı.
İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da güçlerini sivil olmaktan aldıklarını belirterek, “Bize rağmen bu kurulların oluşturulması halinde demokratik tepkimizi gösteririz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖYMEN’İN SÖZLERİ PARTİ POLİTİKASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in, Dersim Katliamı’na ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine de Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Öymen’in o konuşması grup adına olduğu için, Genel Başkan Deniz Baykal ve parti yöneticileri tarafından önceden bilindiğini, dolayısıyla parti politikası olduğunu söyledi. O sözlerin sadece Alevileri değil, vicdanı olan herkesi üzdüğünü belirten Geçmez, bu sözlerin CHP’nin zihniyetinin yeniden hortladığının göstergesi olduğunu dile getirdi. O sözlerin “Talihsizliğin ötesinde, CHP zihniyetinin göstergesi” olduğunu belirten Geçmez, Deniz Baykal’ın 1999’da İstanbul İl Başkanlığı seçiminin ardından “Alevi ve Kürt olmayan bir il başkanı seçtik. Bu bir devrim” dediğini hatırlattı.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’de Alevilere saldırı durmuyor

SONRAKİ HABER

Manisa'da 15 dakika içerisinde 3 deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa