25 Kasım 2009 00:00

Keyfiliğin adı ‘takdir’ oldu

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün YÖK’ün kendisine sunduğu adaylar arasında en az oy almasına rağmen birinci sıraya konulan Prof. Dr. Davut Aydın’ı Anadolu ...

Paylaş

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün YÖK’ün kendisine sunduğu adaylar arasında en az oy almasına rağmen birinci sıraya konulan Prof. Dr. Davut Aydın’ı Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’ne ataması, Eskişehir’de büyük tepkiyle karşılandı. Üniversiteki seçimde en fazla oyu olan mevcut Rektör Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, “En az oy alanının rektör olarak atanması, üniversitemize ve demokrasiye yapılan yapılan en büyük haksızlıktır” dedi. Eski rektör, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı DSP’li Yılmaz Büyükerşen de rektör atamasında bir keyfiliğin söz konusunu olduğunu söyleyerek, “Keyfiliğin adını da takdir olarak ifade ediyorlar” dedi.
YÖK, kendisine bildirilen 6 adaydan 334 oy alan Prof. Dr. Fevzi Sürmeli’yi üçüncü sıraya koydu. 295 oy alan Prof. Dr. Hasan Mandal’ı ikinci sıraya, 96 oy alan Prof. Dr. Davut Aydın’ı ise ilk sıraya koyan YÖK, bu 3 kişinin adını, Cumhurbaşkanı’na sundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bu üç isim arasından en az oyu alan Prof. Dr. Davut Aydın’ı rektör olarak atadı.
ÜNİVERSİTEYE VE DEMOKRASİYE BÜYÜK HAKSIZLIK
Atamaya ilk tepki, mevcut Rektör Prof. Dr. Fevzi Sürmeli’den geldi. Rektör Prof. Dr. Sürmeli, “En az oy alanın rektör olarak atanması üniversitemize ve demokrasiye yapılan en büyük haksızlıktır” dedi. Prof. Dr. Sürmeli’nin rektörlüğün devir teslim törenine de katılmayacağı belirtildi.
Anadolu Üniversitesi eksi rektörlerinden, Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yılmaz Büyükerşen, rektörlük atamasını ‘keyfilik’ olarak değerlendirdi. Anadolu Üniversitesi’nde bugüne kadar gelenek olarak en çok oy alan öğretim üyesinin rektör olarak atandığını ifade eden Büyükerşen şöyle konuştu:
“Rektör atamaları YÖK kanunu gereği Cumhurbaşkanlarının takdirlerine kalıyor. Bu neyi gösteriyor? Demokratikleşmenin olmadığını, yani üniversitelerde demokratik seçim yapılmadığını gösteriyor. Keyfiliğin adını da takdir diye ifade ediyorlar. Bir demokrasi oyunu oynanıp duruyor Türkiye’de, mesele bundan ibarettir.”
(ESKİŞEHİR)
ÖNCEKİ HABER

Okulumuz bir an önce açılsın

SONRAKİ HABER

Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu Okçular Vakfının reklamı kamu spotu oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa