25 Kasım 2009 00:00

‘Böyle de olmaz ki!’

Yerel yönetimlerin hizmet üretirken yaptıkları ayrımcılık konusunda AKP’li belediyeler “Böyle de olmaz ki” dedirtiyor.

Paylaş

Yerel yönetimlerin hizmet üretirken yaptıkları ayrımcılık konusunda AKP’li belediyeler “Böyle de olmaz ki” dedirtiyor.
Gaziantep’in Şahinbey ilçesine bağlı Vatan Mahallesi 42 nolu sokakta patlayan kanalizasyon borusunun bir haftadır yapılmaması belediyelerin hizmet üretiminde sergilediği ayrımcılığın vardığı noktayı gösteriyor.
Vatan Mahallesi çoğunlukla Kürtlerin oturduğu bir emekçi semti. Bütün emekçi mahallelerinde olduğu gibi Vatan Mahallesi de belediyenin hizmetlerinden nasibini alamıyor. Mahallenin çöp, altyapı gibi sorunları çözülmediği gibi patlayan kanalizasyon boruları bile onarılmıyor. Vatan Mahallesi’nin 42’Nolu sokağında bir hafta önce patlayan kanalizasyon borusundan sokağa akan pis sular mahalle halkının sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Bir hafta önce vatandaşın araması üzerine gelip durumu gören GASKİ yetkilileri “Şimdi yanımızda kepçe yok, sonra gelip yapacağız” diyerek gitmişler. Ama gidiş o gidiş, ne gelen var ne gören. Mahallenin muhtarı da aramış GASKİ’yi ama o da fayda etmemiş.
‘KÜRTLER YAŞIYOR DİYE YAPMIYORLAR’
42’Nolu sokakta berber dükkanı çalıştıran Ahmet Budak kanalizasyon patladığında belediyeyi ilk arayan kişi. Bir haftadır belediyeyi günde en az iki defa aradığını söyleyen Budak olayı şöyle anlatıyor; “Bir hafta önce boru patladığında ben aradım belediyeyi. GASKİ ekibi gelip baktı. ‘Şimdi yanımızda kepçe yok, sonra gelip yapacağız’ deyip gittiler. Ama bir daha kimse gelmedi. Günde en az iki defa telefon ediyorum. Muhtara söyledim, muhtar da aradı ama yine gelen olmadı. Burası Kürt mahallesi olduğu için böyle yapıyorlar. Başka bir mahallede olsa, mesela Kavaklık ya da Cumhuriyet Mahallesi’nde olsa böyle olmazdı”.
Giyim eşyaları satan Esnaf Ramazan Dursun da mahallenin işçi mahallesi olduğu için hizmet yapılmadığını belirtiyor. “Bir haftadır kardeşlerimiz, arkadaşlarımız bu kokuyu çekiyor. Kadınlar daha fazla pis su akmasın diye evlerde lavaboyu kullanmaya çekiniyorlar” diyen Dursun sokağa akan lağım sularının hastalık yaydığını söylüyor. Dursun mahallelinin ekmek aldığı fırının hemen yanından akan lağım sularını göstererek “Domuz gribi diyorlar. Hastalık pislikten olur. Biz bir haftadır bu pisliğin içinde yaşıyoruz” diyor. 42’Nolu sokağın kadınlarının çektiklerini de Emine Özyapı dile getiriyor. “Pis pis kokuyor işte, kokudan başımız dönüyor, midemiz bulanıyor” diyen Emine Özyapı çocukların lağım sularına bastıktan sonra evlere, dükkanlara girdiklerini, her tarafın pislik içinde kaldığını anlatarak “ Böyle de olmaz ki” diye isyan ediyor. (Gaziantep/ EVRENSEL)
Abdullah Çiloğlan
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bir baz istasyonu öyküsü

SONRAKİ HABER

Bekçiye gözaltı yetkisi veren kanun teklifi bu hafta Mecliste komisyona gelecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...