25 Kasım 2009 00:00

Dört ihale yeter!

VARİL kostümleri giyen Greenpeace eylemcileri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı binasının...

Paylaş

VARİL kostümleri giyen Greenpeace eylemcileri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı binasının bahçesinde hükümetin nükleer enerji planlarını protesto etti ve Enerji Bakanı Taner Yıldız’a nükleer enerji ısrarından vazgeçmesi çağrısında bulundu.
Enerji Bakanı Taner Yıldız’ı geçmiş dört ihaleden ders almaya çağıran eylemciler “1, 2, 3, 4 Tamam. Nükleere katlanamam” yazılı bir pankart açtı.
Eylemde bir konuşma yapan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker “Geçmiş dört başarısız ihale Bakan Yıldız için de örnek oluşturmalı. Pahalı olduğu kadar da kirli olan nükleer enerjideki bu anlamsız ısrar, kamu ortaklığı gibi yeni teşviklerin sağlanması Türkiye’yi daha büyük bir açmaza sürüklemekten başka bir işe yaramıyor” dedi.
Türkiye nükleer enerjiye mahkum değil; aksine nükleer enerji, gerçek çözümlerin önündeki en büyük engel. Nükleer enerji planlarına hükümet milyarlarca lira yatırmayı düşünürken, 2020 yılına gelindiğinde çok daha fazla pahalı fosil yakıt alımı yapıyor olacağız. Yapılması planlanan nükleer santraller ise enerji ihtiyacımızın sadece yüzde 3.5-4’lük bir kısmını karşılıyor olacak.
ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞTÜLER
Eylem sırasında Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Özel Kalem Müdürü Osman Kara, Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker ile görüşmeyi kabul ederek, makamına davet etti. Diker, görüşmede, 2010 yılı için yapılan nükleer santral ihalesine yönelik kaygılarını dile getirdi. Diker “Yeni nükleer enerji planları ülkemiz adına son derece vahim sonuçlar doğuracak. Geçen dört ihale de gösterdi ki nükleer enerji çok pahalı bir kaynak. Nükleer endüstrisinin hiçbir sorununa çözüm bulamadığı nükleer enerji yerine zaten kanıtlanmış temiz enerji kaynaklarına yatırım yapmak zorundayız. Bu aynı zamanda enerji bağımsızlığımızı ve ucuz enerji tedariğini sağlayacak tek yoldur” derken Osman Kara da bakanlığın nükleer enerji konusunda hassas davrandığını, güvenlik açısından risklerin araştırıldığı söyleyerek, nükleer enerjinin Türkiye için önemli olduğunu belirtti.
Türkiye’nin nükleer enerji ve fosil yakıtlar gibi kirli kaynaklara mahkum olmadığını ortaya koyan, Greenpeace’in hazırladığı Enerji Devrimi Türkiye Senaryosu da, Bakan Yıldız’a iletilmek üzere Osman Kara’ya verildi. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Stratejik ortağız

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku raporu: Soruşturmayı şüphelinin babasının görev yaptığı karakol yapıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...