25 Kasım 2009 00:00

Stratejik ortağız

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan “siyasi gerginlik”, ticari ve askeri alanlarda etkili olmamış gibi görünüyor.

Paylaş

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan “siyasi gerginlik”, ticari ve askeri alanlarda etkili olmamış gibi görünüyor. İsrail’in Türkiye’ye satacağı insansız hava araçlarına dair anlaşmanın iptal edilmeyeceğinin açıklanmasının ardından, İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Benyamin Ben Eliezer de Türk firmalarını İsrail’e yatırım yapmaya davet etti.
Türkiye ziyaretine devam eden Ben Eliezer, Türkiye-İsrail 4. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı’nda İsrail tarafına başkanlık etti. Ankara’daki toplantıda Türkiye tarafının başkanlığını ise Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan değil de Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün üstlenmesi dikkat çekti.
‘ORTAK DEĞERLERİ PAYLAŞIYORUZ’
Ben Eliezer toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de şu ana kadar yaptığı görüşmelerin, İsrail ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde olduğu kadar siyasi ilişkilerde de önemli bir geleceğin beklediğini gösterdiğini söyledi.
İsrailli bakan, İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 60 sene öncesine kadar uzandığını ve bu süre içinde iki ülkenin müttefik, bölgesel güç ve OECD ülkesi olarak paylaştıklarının, ilişkilere ortak bir zemin hazırladığını kaydetti. Her iki ülke arasında güçlü ilişkilerin mevcut olduğuna dikkat çeken konuk bakan, şöyle devam etti: “Ortak demokratik değerleri paylaşmaktayız. Bunlar hem siyasi hem de stratejik alanlarda, ekonomik alanda, araştırma geliştirme alanında, turizm alanında ve savunma alanında, kültür alanında, farklı alanlarda devam etmektedir. Ekonomik alanda da İsrail ve Türkiye arasında doğal bir ticaret ortaklığı olduğunu görüyoruz. Bu, hem aynı coğrafyayı paylaşmamızdan hem tarihten gelen derin bağlardan hem de halklar arasındaki yakın duygulardan kaynaklanmaktadır. Önde gelen İsrailli şirketlerin yöneticileri ile bugün burada bulunuyorum. Bu şirket yöneticileri halen aktif olarak Türkiye’de çalışmaktalar ya da daha farklı iş birliği oluşturmak için Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorlar. Beraberimdeki heyet, Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin ne kadar güçlü olduğunun ve gelecekte de ne kadar güçlü olabileceğinin en iyi göstergelerindendir.
Türkiye’deki şirketleri İsrail’de yatırım yapmaya davet eden Ben Eliezer, “Türk tarafına seslenmek istiyorum, tıpkı bizim kendimizi evimizde hissettiğimiz gibi siz de lütfen İsrail’e gelin ve kendinizi İsrail’de rahat hissedin. İş yapmak için İsrail’e gelin, İsrail’de dostlarınız var. Siyasetçiler ne derse desin, iş yapabilmek ve daha çok para kazanabilmek için sizi İsrail’e bekliyoruz” dedi.
‘500 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPTIK’
Son 5 yılda gerçekleştirilen yatırımların ikili ekonomik ilişkilere büyük katkı sağladığını belirten konuk bakan, İsrailli yatırımcıların Türkiye’deki yatırımlarının yaklaşık 500 milyon dolara ulaştığını kaydetti. Konuk bakan, Türkiye’nin de İsrail’de gıda, altyapı alanında yatırımları olduğunu söyledi.
Türkiye’nin İsrail’le özel bir bağı ve stratejik ortaklığı bulunduğuna dikkat çeken konuk bakan, şöyle konuştu: “Bu çerçevede, dostluğumuzu da en doğru, en iyi yolda tutacağımızdan hiçbir şüphem yoktur ve bunu böyle yapmamız gerektiğini de düşünüyorum. Yatırımlarımızı yüksek teknoloji alanlarında gerçekleştirebileceğimiz gibi, klasik yatırım alanlarında da gerçekleştirebiliriz. Yüksek teknoloji, araştırma geliştirme gerektiren alanlarda ortak çalışmalar ve yatırımlar gerçekleştirilebilir. Komşu ülkeler olarak ekonomik ilişkilerimizi özellikle ticaret, hizmetler ve altyapı alanlarında özel bir ihtimam gösterebilmek için geliştirmemiz önem taşımaktadır. Ticaret alanında son yıllarda gerçekleştirilen gelişmelere rağmen, halen enformasyon teknolojisi, tarım sanayisi ve tıp cihazları alanında geliştirmek için hazır bekleyen potansiyel vardır ve bu alanların geliştirilmesi için daha fazla çaba sarf etmemiz gerekmektedir. (HABER MERKEZİ)

‘STRATEJİK ORTAK’IN 20 YILLIK BİLANÇOSU

İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Benyamin Ben Eliezer’in, Türkiye’nin stratejik ortağı olarak tarif ettiği İsrail’de, insan hakları örgütü B’Tselem tarafından yayınlanan bilanço, ‘ortak’ın faaliyetlerini ortaya koydu. İşte örgütün hazırladığı raporda yer alan bazı rakamlar:
* Son 20 yılda İsrail güvenlik güçleri, en az 1537’si çocuk 7 bin 398 Filistinliyi öldürdü.
*2009, en fazla Filistinlinin öldüğü yıl olarak kayda geçti. Bu yıl içinde 315’i çocuk olmak üzere 1033 Filistinli öldü. Bu ölümlerin çoğu, Gazze saldırısı sırasında meydana geldi.
*Son 20 yılda Filistin topraklarında, bazıları cezalandırmanın bir sonucu olarak, bazıları da ruhsatsız olduğu gerekçesiyle 4 bin 300 ev yıkıma uğradı. Bu rakama askeri gerekçeler nedeniyle tahrip edilen mülklerin sayısı dahil değil.
*Kasım 1989 itibariyle 1794 Filistinli yargılanmaksızın gözaltına alındı. Bugün 335 kişi gözaltında tutuluyor.
*Batı Şeria’daki Yeşil Hat üzerinde yaşayan İsraillilerin sayısı, son 20 yılda önemli oranda arttı. 1989’da Yahudi yerleşimlerinde yaşayanların sayısı 69 bin 800, Doğu Kudüs’tekiler de 118 binken, bugün bu sayı Batı Şeria’da 300 bini aştı, Doğu Kudüs’te ise 190 bine yaklaştı.
*20 yıl içinde Filistinliler de 139’u çocuk 1483 kişi öldürdü. Bu rakamın 995’i siviller, 488’i de güvenlik güçleri mensuplarından oluştu.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

1,5 milyar insan karanlıkta yaşıyor

SONRAKİ HABER

İzmir ve Adana'da hukuk örgütleri Pakistanlı meslektaşlarını unutmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa