25 Kasım 2009 00:00

TRT ayıbını temizlemeye çalışıyor

TRT’de, başta Ahmet Kaya olmak üzere 12 Eylül’ün yasaklı sanatçılarına ekranı açma hazırlığı başladı.

Paylaş

TRT’de, başta Ahmet Kaya olmak üzere 12 Eylül’ün yasaklı sanatçılarına ekranı açma hazırlığı başladı. TRT, ekranlarını kapattığı sanatçılara yönelik yasak ayıbını temizlemek için arşivlerindeki parçaları 30 yıl sonra gün yüzüne çıkarıyor.
“Kürtçe bir şarkı yaptım, onu yayımlayacak yürekli bir kanal arıyorum” dediği için MGD Gecesi’nde linç edilmeye kalkılan Ahmet Kaya’dan da özür dilenecek. Devlet Bakanı Bülent Arınç, geçtiğimiz günlerde Ahmet Kaya’dan söz ederken “Bu ülkemizin bir değeriydi. Sevilen bir insanıydı. Türkiye bunları geride bıraktı” demişti. TRT, konserlerinde 10 binlerin buluştuğu, albümleri elden ele dolaşan muhalif sesleri 30 yıl kadar uzun bir süre sonra nihayet ekranlarına taşıyacak. Yasakları kaldıracaklarını söyleyen TRT yetkilileri bu sanatçılara itibarlarını iade edeceklerini söylüyor. TRT’nin bu “lütfu” karşısında akıllara şu soru takılıyor; 30 yıldır yasaklamalara, sürgünlere, ülkeden kaçmayı gerektirecek baskılara rağmen halkı ile buluşmayı başarmış sanatçıların mı yoksa tarihi yasaklarla dolu bir televizyon kanalının mı itibara ihtiyacı var?
TRT’DE AHMET KAYA ŞARKILARI
“Biz hiçbir parçamızın bu güzel vatandan uzaklaşmasını, birbirimize ayrı kalmamızı arzu etmiyoruz” diye konuşan Arınç, TRT’nin milyonlarca insana ulaşmak istediğini, Türkiye’nin bütün zenginliklerini kamu yayıncılığı sorumluluğuyla sunacağını iddia etmişti. Arınç’ın bu sözlerinin ardından TRT yönetimi harekete geçti ve arşivlerdeki Ahmet Kaya şarkıları gün yüzüne çıkarıldı. TRT Müzik Koordinatörü Bahtiyar Sis, müzik kanalında Ahmet Kaya parçalarını çalacaklarını belirterek, TRT’nin bu konuda yasakçı bir anlayışı bulunmadığını söyledi.
Sis; TRT’de Rum, Ermeni, Kürt, Süryani bütün müziklerin yer alacağını ifade etti. Ocak ayında yayın hayatına başlayan TRT ŞEŞ ilk gün Kürt sanatçı Şivan Perwer’in yasaklı şarkısı Mehemedo’yu seslendirerek, kendi yasağını delmişti. TRT Şeş halen Şivan Perwer başta olmak üzere yurtdışında yaşayan birçok Kürt sanatçının şarkı ve türkülerine yer veriyor. TRT yetkilileri, artık yayın hayatında başta 12 Eylül’ün yasakları olmak üzere sanatçılara yönelik bütün yasakların kalkacağını vurgulayarak, iade-i itibar yapacaklarını söyledi. TRT yetkilileri, “Başımızı kuma gömmekten vazgeçmeliyiz. Özgürlükçü ve çoğulcu hareket etmek zorundayız. Bunu yaparken de kamuoyunun nabzını tutmak gerekiyor. Ayrılıkçı akımlara zemin hazırlayan değil, birleştirici ve bütünleştirici bir yayın anlayışı benimsiyoruz. Ahmet Kaya da bu ülkenin değeridir” dedi.
YASAKLARLA ANILDI
1968’de yayına başlayan TRT, uzun yıllar yasaklarıyla anıldı. Bu tarihte Şevket Süreyya Aydemir, “Halifeliğin kaldırılması” programındaki konuşmaları nedeniyle bilinen ilk ekran yasağının kurbanı oldu. Bir başka ünlü yasak Sovyet yapımı olduğu için yayın sırasında kesilen “Türkiye’nin kalbi Ankara” filmiydi.
Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen açıklama ile yasak kalktı. 12 Eylül döneminde neredeyse sol görüşlü bütün sanatçılar yasaklandı. Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Melike Demirağ, Ali Asker, Şanar Yurdatapan, Selda Bağcan, Erkin Koray, Edip Akbayram, Ferhat Tunç gibi birçok müzisyene TRT ekranları kapatılmıştı. Turgut Özal döneminde ise özel televizyonlarla bazı sanatçılar ekranlara dönme şansı bulabilmişti. Albümleri 100 binlerce satan pek çok sevilen, muhalif sanatçıya hâlâ TRT ekranları yasaktı. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Yeşilçam Ataköy’e taşınıyor

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa