25 Kasım 2009 00:00

Yeşilçam Ataköy’e taşınıyor

İSTANBUL Ataköy’de bulunan Aırport Outlet Center’da bugünden itibaren “Eski Türk Filmleri Afişleri” sergisi başlıyor.

Paylaş

İSTANBUL Ataköy’de bulunan Aırport Outlet Center’da bugünden itibaren “Eski Türk Filmleri Afişleri” sergisi başlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı kütüphane işbirliği ile gerçekleştirilen sergide ilk renkli Türk filmi olan Muhsin Ertuğrul imzalı “halıcı kız” filminin afişi de yer alıyor. Sergi de 1960-70 ve 80’li yıllara damgasını vuran 100’e yakın filmin afişi yer alıyor.
TÜRKİYE SİNEMASININ BAŞYAPITLARI
Sergilenen afişler arasında Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrollerini üstlendiği “Selvi Boylum Al Yazmalım”, Kemal Sunal’ın “Ortadirek Şaban ve Salako” Fatma Girik’in büyük bir ustalık ile oynadığı “Boş Beşik”, “Şöför Nebahat”, “Yılanların Öcü”, Hülya Koçyiğit’in “Susuz Yaz”, Şener Şen’in oyunculuğu ile göz doldurduğu “Züğürt Ağa”, “Arabesk” Zeki Alasya Metin Akpınar’ın, “Aslan Bacanak” “Petrol Kralları”; Müjde Ar’ın “Salvar Davası” “Teyzem”, “Fahriye Abla”, Münir Özkül, Adile Naşıt, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Oya Aydoğan’ın aynı filmde rol aldığı “Neşeli Günler”, “Aile Şerefi”, “Hababam Sınıfı”, “Tosun Paşa”, “Mavi Boncuk”, “Köyden İndim Şehre” gibi filmlerinin afişleri de sergileniyor.
Film afişleri sergisinin bir önemli özelliği de 1960-70 ve 80’li yıllarda büyük bir beğeniyle izlenen filmlerin, film müzik plaklarının de sergilenmesi. Koleksiyoner Adnan Mamati’ye ait olan film müzik plakları arasında “Arkadaş”, “Kadın Asla Unutmaz”, “Ezo Gelin”, “Makber”, “Samanyolu”, “Yumurcak”, “Arım Balım Peteğim” gibi günümüzde hâlâ dilden dile dolaşan film müziklerinden oluşuyor.
Sergide Ayhan Işık, Nilüfer Koçyiğit, Fikret Hakan, Öztürk Serengil, Fatma Girik, Muhterem Nur gibi sinema yıldızları tarafından seslendirilen film müzik plakları da yer alıyor. “Eski Türk Filmleri Afiş” sergisinde ayrıca koleksiyoner Bülent Yılmaz’a ait yüz yıllık projeksiyon makineleri de bulunuyor. Ataköy Airport Outlet Center’daki sergi 15 Aralık 2009 tarihine kadar olarak gezilecekbilir.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

GÖZLEMEVİ

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’nun ablası: Soruşturmaya dair kafamızda pek çok soru var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa