25 Kasım 2009 00:00

Medya patronları internet okuruna karşı

Microsoft ile Murdoch’tan Google’a yeni bir oyun daha.

Paylaş

Microsoft ile Murdoch’tan Google’a yeni bir oyun daha. İnternet dünyasının en büyük tekeli Microsoft, Rupert Murdoch’un sahibi olduğu medya tekeli News Corporation ile birleşiyor. Amaç ücretsiz hizmetler sunan Google’a karşı yeni bir dijital yayıncılık.
Microsoft ve News Corporation’un yeni anlaşması, iddiaları göre yazılı basını kurtaracak. Büyük medya patronu Rupert Murdoch, başta Wall Street Journal olmak üzere pek çok gazetesinde yeralan haberlerin ücretsiz okunması ve paylaşılmasını önlemeyi amaçlıyor.
Murdoch’ın, Google’a karşı yürüttüğü bu çalışma, internet okurlarının haberlere ulaşmalarını engellemeyi amaçlıyor. Yeni uygulamayı savunanlar ise, bunun gazete endüstrisinin geleceği açısından önemli olduğunu savunuyor. Microsoft ve News Corporation konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyorlar.
Ancak bütün yayıncılar internet düşmanı değil. Financial Times’ın Google arama motorunda çıkmak için pek çok online yayıncı ile görüştüğü de iddia ediliyor.
Dünyanın en büyük medya tekelleri, tirajları ve reklam gelirleri azalınca paniğe kapıldı. İnternet yayıncılığının gelirlerinin sürekli artmasını “adaletsizlik” olarak niteleyen eski teknoloji savunucuları, “gazete sanayini eski günlerine döndürmeyi” amaçlıyor.
Bu konudaki girişimlerin başını çeken Murdoch, yapılması beklenen bu anlaşma ile sonunda isteğine kavuşmuş olacak.
News Corporation’un patronu Murdoch gazetelerde yer alan haberlerin Google’da aranmasını önlemek istiyor. Buna karşı yasal önlemler almaya çalışan Murdoch’un, Microsoft’un arama motoru Bing ile gelir paylaşımlı bir ortaklık kurması bekleniyor. Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer, Bing’i Google karşısında ciddi bir rakip yapmak için büyük bir yatırım yapmaya ve zaman ayırmaya hazır olduklarını söyledi.
News Corporation Avrupa ve Asya Başkanı ve CEO’su James Murdoch ise, şirketin online gelişme planlarında hızlı bir ilerleme kaydettiklerini kaydederek, “Dijital gazetecilik pazarı bizim için çok heyecan verici bir pazar” şeklinde konuştu.
(MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Alınak’tan “AKP’yi övdü” haberine tekzip

SONRAKİ HABER

Cargill işçileri direnişlerini İstanbul'a taşıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa