25 Kasım 2009 00:00

Alınak’tan “AKP’yi övdü” haberine tekzip

DEMOKRATİK Toplum Partisi (DTP) üyesi ve eski Demokrasi Partisi (DEP) milletvekili Mahmut Alınak, Zaman gazetesinin verdiği röportajı çarpıtarak yayınladığını söyledi.

Paylaş

DEMOKRATİK Toplum Partisi (DTP) üyesi ve eski Demokrasi Partisi (DEP) milletvekili Mahmut Alınak, Zaman gazetesinin verdiği röportajı çarpıtarak yayınladığını söyledi. Alınak, yaptığı yazılı açıklamada “Zaman Gazetesi benim üzerimden AKP’yi övmeye kalkışmıştır. Bu ne biçim ahlak, nasıl bir insanlık; şaşkınlık içindeyim!” dedi.
Gazete, önceki günkü sayısında Alınak’la yapılan röportajı “DTP’den özeleştiri: Açılım sürecini iyi yönetemedik” başlığıyla vermişti. Zaman’ın kullandığı ifadeler şöyleydi: “Kürt kökenli siyasetçilerden Mahmut Alınak, partisi DTP adına özeleştiri yaptı. ‘DTP, ‘demokratik açılım’ sürecini iyi yönetemedi’ itirafını yapan Alınak, AK Parti’yi övdü. Eski milletvekili, ‘açılım’ın devlet projesi olduğunu savunurken devletin hükümetle el ele verdiğini ama DTP’nin iyi bir yönetim sergileyemediğini dile getirdi. ‘Böyle giderse AKP tavan yapar’ dedi.”
Tanju Özkaya imzasıyla yayınlanan haberde Alınak’ın “DTP’nin çözüme katkı sunamayacağı”nı söylediğine yer verildi.
Alınak tekzip metninde şöyle dedi:
“Benimle yapılan bir saati aşkın röportajda bu anlama gelebilecek tek söz çıkmadı ağzımdan. Zaman gazetesi beni kullanarak AKP’nin propagandasını yapmış ve basın ahlakını pervasızca çiğnemiştir.
Benimle birkaç gün önce yapılan röportaj 1991 yılında Meclis’te yapılan Kürt sorunu konulu genel görüşmede, “Digor’un Arpalı Köyü’den biri asker, biri PKK’li iki amca çocuğu çatışmalarda can verdiler.”dediğimde, Doğruyol ve ANAP’lı milletvekillerince kürsüden aşağı atılışımla ilgiliydi.
AKP’nin demokratik açılımla büyük bir risk aldığını ve geri atmadığını kesinlikle söylemedim.
Demokratik açılım konusundaki düşüncelerim kamuoyunun bir kısmı tarafından bilinmektedir. Bu röportajda da, AKP’nin Kürt sorununu çözmek gibi bir niyetinin olmadığını, PKK’yi tavsiye amacını taşıdığını ve başlattığı demokratik açılımdan da hiçbir şey çıkmayacağını defalarca, ama defalarca belirttim. Bu yüzden de, “Korkarım ki, baharla birlikte yine silahlar patlayacak, kan akmaya devam edecek.”dedim.
Partimle ilgili sorulara da, burada bunları konuşmayacağım, diye cevap verdim.” (MEDYA SERVİSİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TAZE GELİN ŞAŞKIN DAMAT KanalD 23.15

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...