26 Kasım 2009 00:00

BAŞYAZI

Dün, emek mücadelesi tarihimize önemli not düşülen günlerden birini yaşadı Türkiye.

Paylaş

Dün, emek mücadelesi tarihimize önemli not düşülen günlerden birini yaşadı Türkiye.
Edirne’den Hakkari’ye, Kars’tan Muğla’ya, Samsun’dan Antakya’ya 81 il ve ilçelerinde kamu emekçileri; hastaneler, demir yolları, okullar, postaneler, belediyeler, vergi daireleri, çeşitli hizmetler verilen pek çok devlet dairesi dün gün boyu grevdeydi.
Bu yazının yazıldığı saatlerde henüz, sayısal olarak “Greve şu kadar sayıda kamu emekçisi katıldı” (Tahminler iki milyona yakın olduğu doğrultusunda) demek mümkün değildi. Bu günden itibaren bu sayının ne olduğunu göreceğiz. Ama şunu söyleyebiliriz ki, dünkü greve katılım, en iyimserlerin bile beklentisini aşmıştır.
Kamu-Sen ve KESK’in çağrısına, bu konfederasyonlara bağlı sendikaların üyeleri yanı sıra “grev kırıcılığı” lekesini artık alnından silemeyecek olan Memur Sen’e bağlı sendikaların emekçi onuru kaygısı duyan üyeleri de olumlu yanıt vererek greve katıldı. Tabii hiç bir sendikaya üye olmayan kamu emekçileri de, pek çok iş yerinde greve destek verdi. Yine karayolları, demiryolları, sağlık kurumları, … gibi işçilerle kamu emekçilerinin ortak çalıştığı iş yerlerinde işçilerin de ve sendikaların da greve destek verdiği görüldüğü gibi, bir çok işçi, sendikacı, sendika işyeri temsilcisi, kamu emekçilerinin miting ve basın açıklamalarına katılarak destek verdiler. Kimi işyerlerinde de işçiler, greve destek bildirileri okuyarak, kısa süreli iş bırakmalarla grevin selamlandığı görüldü.
Bu grevin başarısı daha iyi nasıl yapılabileceği, çıkarılacak dersler vb. elbette önümüzdeki günlerde, belki önümüzdeki aylarda da tartışılacaktır. Ama bazı şeyler var ki, şimdiden konuşulabilir.
Kuşkusuz ki, bu grevin ilk ve en önemli yanı, SSGSS eylemlerinden beri, AKP Hükümeti’nin emek mücadelesine ve emekçi hakları karşısındaki emek düşmanlığı tutumuna en önemli yanıttır. Dahası, kamu emekçileri açıkça greve giderek ve bu grev çağrısına sendika üyesi olmayan geniş bir emekçi kesimin katılımıyla da yapılması bundan sonrası için AKP Hükümeti’nin uykularını kaçıracak işaretler taşımaktadır.
Çünkü olup bitenler önümüzdeki dönemin, emekçilerin geçinme koşullarının ağırlaşacağını göstermektedir. Bu nedenle de taleplerin daha yüksek sesle ve daha radikal eylem biçimleriyle ifade edeceğini söylemek abartı olamaz. Greve gelen süreçte ve dünkü grevde bunun işaretleri fazlasıyla vardır.
Şunu uzunca bir zamandan beri biliyoruz: Emekçi sınıfların ekonomik talepleri ve sendikal özgürlüklerle ilgili demokratikleşme talepleri “AKP hükümeti’nin yumuşak karnı”dır. Kriz, bu karnı daha da yumuşatmıştır.
Kamu emekçileri dün, işte bu hassas yere bir yumruk atmışlardır. Yumruk kuvvetlidir ama hükümet, bu yumruğu tehditle karşılamış, “Ben de sana daha kuvvetli vururum ha!” tehdidinde bulunan Erdoğan’a dün yardımcısından destek gelmiştir. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Eylem masum bir hak arama eylemi değildir. İyi niyetle bağdaşır tarafı yoktur” diyerek Erdoğan’ın tehditkar tavrını sürdürdü.
Grev, AKP Hükümeti’nin emek düşmanı politikalarının önünü kesmenin nasıl mümkün olacağını göstermiştir.
Şimdi; işçisiyle, kamu emekçisiyle, örgütlü ve örgütsüz kesimleriyle emekçiler ve onların örgütleri, aynı “yumuşak karna” vurmaya devam etmelidir. Hükümet cenahından gelecek tehdit ve tavlama (yanıltma, bölme) manevralarına prim vermeden ve emekçileri birleştirme ve seferber etmede kendi deneylerinden (Dünkü greve hazırlanış sürecinden) dersler çıkararak elbette.
Dün pek çok sendikacının ifade ettiği gibi bu grev, kamu emekçisi için bir dönüm noktasıdır, bir bayramdır! Ama eğer bundan sonra da attığı adımın devamını getirirse!
Dünkü grev, emekçilerin nasıl bir strateji geliştirmek, nasıl bir mücadele yolu izlemek gerektiğini herkese göstermiştir. Bundan yan çizenler, kendi ön yargılarını emekçilerin çıkarlarının önüne koyanlar şapkalarını bir kez daha önlerine koyup düşünmelidir. Aksi halde mücadelenin ayak bağı oldukları artık herkesçe görülür hale gelecektir.
İHSAN ÇARALAN
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Okullar ve hastaneler boşaldı

SONRAKİ HABER

Malatya'da 4.6 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa